Proszę o interpretację wyników morfologii

Mężczyzna, 27 lat, czuję się dobrze. Morfologia: WBC 4,4, RBC 5,21, HGB 14,6 [g/d], HCT 44,4%, MCV 85 [f], MCHC 32,9 [g/d], MCH 28 [PG], RDW 14,9%, PLT 249, MPV 9,5 [F]. Rozmaz automatyczny: NEUT 1,52; 34,7%; LYMPH 2,28; 52,2%; MONO 0,39; 9%; EO 0,17; 3,8%; BASO 0,01; 0,3%; LIC 0,02; 0,5%. Rozmaz ręczny: segmenty 14%, eozynofile 5%, limfocyty 69%, monocyty 12%. Chyba nie są to najlepsze wyniki :( już umówiłem się na wizytę do hematologa, a wcześniej powtórzę badania. Dziękuję za pomoc.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W wynikach, które Pan przedstawił, niepokojący jest zwiększony odsetek limfocytów w stosunku do granulocytów obojętnochłonnych. Ich liczba wzrasta w takich chorobach, jak krztusiec, chłoniaki, przewlekła białaczka limfatyczna, szpiczak mnogi, odra, świnka, gruźlica, kiła, różyczka, choroby immunologiczne i inne wirusowe. Zastanawiające jest to, że nie ma Pan żadnych objawów, większość powyższych chorób dawałaby jakieś i można je od razu wykluczyć, tyczy się to krztuśca, odry, świnku, różyczki. Na pewno konieczne jest pogłębienie diagnostyki, wykonanie dodatkowych badań z krwi, np. OB, CRP, oznaczenie przeciwciał i inne.

Polecam artykuły o morfologii krwi, które znajdzie Pan tutaj i tutaj.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.