Proszę o interpretację wyników tomografii komputerowej płuc.

Mężczyzna 60 lat, po przebytym zapaleniu płuc. BADANIE TK NARZĄDÓW KLATKI PIERSIOWEJ (bez podania środka cieniującego) W dolnym płacie płuca lewego niewielki obszar skonsolidowanych zagęszczeń pęcherzykowych zapalnych oraz rozsiane drobnoplamiste bronchocentryczne zagęszczenia pęcherzykowe o wyglądzie szyby matowej - resztkowe zapalne. Poza tym w dolnym płacie płuca lewego nieco pogrubiały rysunek tkanki zrębowej pozapalny oraz nieliczne pasemkowate i linijne zagęszczenia nieprzegrodowe włókniste lub odpowidające płytkom niedodmy subsegmentalnej. Nieznaczne poszerzenie światła oskrzeli w dolnym placie płuca lewego oraz pogrubienie w miejscu nacieków zapalnych ściany oskrzeli jest wtórne do ustępujących zmian zapalnych o typie bronchopneumonii. Pozostały tam miąższ płucny prawidłowo powietrzny bez innych zagęszczeń i bez ognisk guzkowych oraz bez poszerzenia światła oskrzeli. Węzły chłonne śródpiersia i wnęk niepowiększone. Nie stwierdzam płynu w jamach opłucnej. W okolicy podprzeponowej uwidoczniła się mała dodatkowa śledziona o średnicy 19 mm.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dziękujemy za zadanie pytania.

Twoje pytanie dotyczy prośby interpretacji wyników badań i niestety nie możemy na nie odpowiedzieć. Skonsultuj swoje wyniki badań ze swoim lekarzem prowadzącym, który znając Cię i mając historię Twojej choroby, będzie mógł właściwie ocenić Twój stan zdrowia.

Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.

Z wyrazami szacunku,
Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl