Proszę o interpretację wyników z rozmazu krwi

NEUT - 47,6, LYMPH - 35,9, MONO - 11,8, EO - 3,6, BASO - 1,2. Pozdrawiam.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Podana informacja jest bardzo skąpa. Aby prawidłowo ocenić wynik rozmazu krwi, potrzebna jest znajomość badania morfologii krwi, a także wiedza na temat pacjenta. Normy są też różne w zależności od wieku (inne dla dzieci w różnym wieku, inne dla dorosłego), od płci. Ważne jest też, aby wiedzieć na co choruje lub chorował pacjent. Jakie leki przyjmuje. Bez tych informacji ciężko interpretować badanie. Należy pamietać, że leczy się nie wynik, a pacjenta.

Mimo powyższego ocenię ten wynik w zakresie norm dla dorosłego. Poza podwyższonym odsetkiem monocytów, pozostałe prametry są w normie. Monocytoza (potwierdzona również w badaniu morfologii krwi) może wiązać się z: gruźlicą, kiłą, brucelozą, zapaleniem wsierdzia, durem, mononukleozą zakaźną, zakażeniami pierwotniakowymi, urazami chirurgicznymi, kolagenozami, chorobą Crohna, nowotworami. To jest większość chorób, które mogą się z tym wiązać, jednak wszystkie charakteryzują się pewnymi objawami dodatkowymi, łatwymi do zdiagnozowania.

Proponuję wizytę ze wszystkimi wynikami u lekarza rodzinnego/internisty w celu zbadania.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.