Proszę o interpretację wyników - zapalenie jajników

27 lat, kobieta. Razem z mężem staramy się o dziecko, ale po drodze przydarzyło się nam kilka problemów... Przez kilka miesięcy borykałam się z zapaleniem jajników, podejrzewano m.in. endometriozę, przebywałam w szpitalu, gdzie podawano mi klindamycynę (zastrzyki) dwa razy dziennie przez pięć dni oraz metronidazol (czopki) 2 razy dziennie przez pięć dni. Przed pójściem do szpitala wyniki badań były następujaąe: * CA125 - 30,2 * CRPL2 - 0,97 * CA19-9 - 10,4 * CEA w surowicy - 1,04 * prolaktyna wyjsciowa - 27,4 * kreatynina - 0,6. Teraz ponoć wszystko jest w normie, tzn. zapalenie jajników wyleczone, ale jajniki nadal bolą. Niezbyt zrozumiałe są dla mnie, jak i dla mojego ginekologa powtórzone wyniki badan... * neutrocyty MXD - 2,3% * MXD% - 18,7 * OB - 14 * CRPL2 (białko C-reaktywne) - 0,05 * CEA w surowicy - 0,20. Dodam jeszcze, że dostałam skierowanie na oddział kliniki leczenia niepłodności, gdzie mam mieć zrobione jeszcze raz wszystkie testy i badania. Bardzo proszę o pomoc, boję się, że może to być rak. Dziękuję.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W przedstawionych przez Panią wynikach, nie ma żadnej wskazówki, która by mogła sugerować podejrzenie choroby nowotworowej. Początkowo podwyższony marker CA125 był nieznacznie i takie podwyższenia są charakterystyczne dla m.in. zapalenia przydatków.

Niestety nawet po wyleczonym zapaleniu przydatków może utrzymywać się ból w tej okolicy, nawet przez długi czas. Jest nazwa takiej jednostki chorobowej - zespół bólowy miednicy mniejszej. Natomiast przebycie zapalenia przydatków może się wiązać ze zmniejszeniem płodności oraz większym prawdopodobieństwem ciąży pozamacicznej - ryzyko takie wzrasta zwłaszcza przy przejściu w przewlekłe zapalenie. Dlatego najprawdopodobniej m.in. w tym celu została Pani skierowana do Kliniki, by wykluczyć powikłania zapalenia przydatków.

Ponadto jest nieznacznie podwyższony poziom prolaktyny (norma do 22). Badanie to można za jakiś czas powtórzyć i w razie dalszej zwyżki, rozważyć test z metoklopramidem.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!