Proszę o interpretację wyniku badania rtg kręgosłupa lędźwiowego. Dodam, że mam 29 lat. Chciałabym wiedzieć, czy to coś poważnego?

Skolioza prawostronna kręg. lędźwiowego. Obniżenie wysokości przestrzeni międzykręgowej L5-S1. Wyciągnięcia dziobiaste krawędzi przednich i tylnych trzonów na poz. L5-S1. W pozostałym zakresie obraz rtg struktur kręg. lędźwiowego zachowany prawidłowo.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Wynik Pani badania rtg kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym wskazuje na możliwość dyskopatii (uszkodzenia dysku) na  poziomie pomiędzy 5. kręgiem lędźwiowym,  a 1. kręgiem krzyżowym. Występują także zmiany zwyrodnieniowe trzonów tych kręgów oraz boczne skrzywienie kręgosłupa L-S w prawą stronę.

Wskazana byłaby konsultacja ze specjalistą ortopedą lub neurologiem, który oceni wynik rtg pod kątem zgłaszanych dolegliwości oraz  na podstawie badania lekarskiego. Prawdopodobnie zostanie Pani skierowana na rehabilitację. Być może konieczne okaże się także wykonanie dokładniejszej diagnostyki - rezonansu magnetycznego kręgosłupa.