Proszę o interpretację wyniku EEG mózgu (dziewczyna, 22 lata).

Proszę o interpretację wyniku EEG mózgu (dziewczyna 22 lata). Zapis zdominowany niskonapięciowym rytmem beta. R.Z. obecne. Rozsiane niskonapięciowe fale theta 4 -7 Hz. Hiperwentylacja nie atakuje krzywej. Zapis niskonapięciowy nieprawidłowy. Zmiany uogólnione.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Badanie EEG jest nie do końca specyficznym badaniem i ma przez to ograniczoną wartość diagnostyczną. Najbardziej przydaje się ono do monitorowania pacjentów chorujących na padaczkę. Zdarza się, że część osób, które nie mają problemów neurologicznych ma nieprawidłowy zapis EEG i odwrotnie, nieraz pacjenci chorujący na padaczkę, mają prawidłowy zapis EEG, jeśli badanie wykonuje się między napadami padaczkowymi.

Ze względu na to, nie jest możliwa prawidłowa interpretacja wyniku eeg bez całościowego obrazu klinicznego: przyczyny zleconego badania, główne dolegliwości, choroby współistniejące, przyjmowane leki.

Zarejestrowany u Pani córki zapis EEG nie jest całkowicie prawidłowy. Jednak fakt ten nie musi wcale przesądzać o występowaniu istotnej patologii w mózgu, a jak już napisałam, niestety na podstawie tak ograniczonej ilości informacji nie jest możliwa precyzyjniejsza interpretacja. W związku z czym najlepiej skonsultować wynik z lekarzem, który ma dostępną historię choroby Pani córki.

Serdecznie pozdrawiam!