Proszę o interpretację wyniku MR kręgosłupa

Lordoza lędźwiowa zachowana, skoliotyczne ustawienie, poziome ustawienie kości krzyżowej, przestrzenie międzykręgowe poza przewężoną l4/l5 w normie, krążek międzykręgowy l4/l5 wykazuje obniżenie wysokości sygnału w obrazach T2-zależnych, odpowiadające zwyrodnieniowemu odwodnieniu (dehydratacja). Poza tym intensywność sygnału z krążków międzykręgowych i struktur kostnych jest prawidłowa. Na poziomie l4/l5 widoczna jest tylno-pośrodkowa zbaczająca na stronę prawą przepuklina (ekstruzja) krążka międzykręgowego uciskająca worek oponowy oraz prawy korzeń L5. Na poziomie l5/S1 widoczna jest niewielka protruzja krążka międzykręgowego uciskająca worek oponowy. Stożek rdzeniowy i włókna ogona końskiego w obrazie MR prawidłowe. Dziękuję bardzo, do lekarza wybieram się za ok. 2 tygodnie, czekam na termin. Myślę, że u Państwa czas oczekiwania będzie troszkę krótszy.

ponad rok temu

Zdrowa żywność

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam serdecznie,

Wynik badania MR świadczy o uszkodzeniu krążków międzykręgowych (dysków) znajdujących się na dwóch poziomach pomiędzy 4 a 5 kręgiem lędźwiowym oraz pomiędzy 5 kręgiem lędźwiowym a 1 krzyżowym. Struktury tych krążków (tzw. jądra miażdżyste) przemieściły się do kanału kręgowego powodując ucisk na korzenie nerwowe. Ten ucisk odpowiedzialny jest za występujące u Pani dolegliwości. W zależności od nasilenia bólu i pojawienia się objawów neurologicznych postępowanie jest zachowawcze (rehabilitacja) bądź operacyjne. Proszę skonsultować wynik z neurochirurgiem.

0

Badanie MRI jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem bólu.
Jedna z częstszych przyczyn jest choroba dysku (krążka międzykręgowego). Wysunięcie dysku może być przyczyną bólu ostrego (tzw. “wypadniecie dysku”) lub przewlekłego (zmiany degeneracyjne dysku).
Drugą częstą przyczyną przewlekłego bólu kręgosłupa, szczególnie u osób powyżej 60-go roku życia jest stenoza (zwężenie) kanału kręgowego.
Źródłem bólu kręgosłupa mogą być też choroby pozostałych struktur wchodzących w skład kręgosłupa; zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa (15-25%), stawów krzyżowo-biodrowych (20-30%), oraz tkanki okołokręgosłupowej; ścięgna, więzadła i mięśnie otaczające kręgosłup.

Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru bólu, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda lub neurochirurg.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty