Proszę o objaśnienie wyniku badań RTG kręgosłupa L-S

Witam! Proszę o objaśnienie wyniku badania: Rotoskolioza kręg L-S. Niedomknięcie łuku S1. Na poziomie L5-S1 widoczne są skąpe zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze stawów międzykręgowych z cechami rozluźnienia aparatu wiązadłowego zwężające otwory międzykręgowe na tych poziomach. Cechy przewlekłej dyskopatii na poziomie L5-S1, ze zmianami o typie spondylodiscitis. Dodam, że mam 30 lat i biurkowy tryb pracy. Proszę o szczegółowe objaśnienie, wskazówki i najważniejsze, czy owe zmiany można całkowicie wyleczyć, czy tylko zaleczyć. Strasznie boli mnie dół pleców, czasem zmusza do leżenia w łóżku, bywa, że rano budzę się z tym bólem, nie wiem, czy jest to dość poważne. Za pomoc dziękuję, Małgorzata

30 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

W badaniu uwidocznione (prawdopodobnie przytacza Pani opis rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej, a nie RTG ) nieprawidłowe skrzywienie oraz zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa najbardziej zaawansowane na poziomie między piątym kręgiem lędźwiowym a pierwszym krzyżowym.

Ponadto, w opisano obecność spondylodiscitis (czyli zapalenia krążka międzykręgowego i trzonów), co może być powikłaniem po miejscowej lub ogólnej infekcji lub towarzyszyć chorobom tkanki łącznej (takim jak np. toczeń czy reumatoidalne zapalenie stawów). Spondylodiscitis wiąże się ze znacznymi dolegliwościami bólowymi kręgosłupa, a leczenie dobiera się w zależności od przyczyny.

Natomiast w przypadku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, które również wiążą się ze znacznymi dolegliwościami bólowymi możemy stosować leczenie przeciwbólowe, rehabilitację i fizykoterapię oraz leczenie operacyjne. Leczenie przeciwbólowe powinno stosować się jedynie doraźnie w przypadku silnego bólu, ze względu na fakt, że ma ono działanie objawowe, nie poprawia zaburzeń obecnych w kręgosłupie, a niesie za sobą działania niepożądane, w tym duże ryzyko istotnego uszkodzenia błony śluzowej żołądka.

Zazwyczaj, dopóki występują jedynie objawy bólowe, a nie ma istotnych odchyleń w badaniu neurologicznym (jak np. niedowład kończyny dolnej), zaburzeń zwieraczowych czy widocznego w badaniu obrazowym kręgosłupa ucisku na rdzeń kręgowy, leczeniem pierwszego wyboru pozostaje rehabilitacja i fizykoterapia. Ostateczną decyzję o leczeniu operacyjnym podejmuje zawsze lekarz neurochirurg, na podstawie objawów występujących u pacjenta oraz wyniku badania obrazowego kręgosłupa.

Jednak zarówno rehabilitacja, fizykoterapia, jak i nawet operacja nie zniweluje obecnych w kręgosłupie zmian, może doprowadzić do zmniejszenia się dolegliwości bólowych. Warto pamiętać, aby wykonywać ćwiczenia zalecone przez rehabilitanta regularnie, także wtedy, gdy dolegliwości bólowe nie występują, a nie tylko wówczas, gdy ból pojawia się ponownie. Niestety jest to nieuniknione, że wraz z wiekiem zmiany zwyrodnieniowe będą się nasilać, dlatego ważne jest, aby rozpocząć rehabilitację już teraz.