Proszę o odpowiedź na pytanie, dotyczące zapalenia płuc

Przebywałam na oddziale pulmonologii z rozpoznaniem "obustronne zapalenie płuc nie określone. (J18.0) Nieokreślone ostre zapalenie oskrzeli. (J20.9). Zostało oczywiście zrobione zdjęcie Rtg płuc, na którym nie wykazało zapalenia płuc, natomiast osłuchowo podobno było koszmarnie i ewidentnie wskazywało na płuca. Dodam, że badał mnie nie tylko jeden lekarz. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt że wczoraj dowiedziałam się całkiem przypadkowo od zupełnie innego lekarza że niema takiego zapalenia płuc żeby nie było go widać na zdjęciu, że można nie rozpoznać zapalenia płuc na słuchawkę, ale na zdjęciu zawsze widać jeżeli faktycznie to zapalenie jest. Proszę mi odpowiedzieć jak to rzeczywiście jest. Wczoraj lekarz dał mi do zrozumienia że miałam co najwyżej zapalenie oskrzeli. Nadmieniam, że wtedy czułam się bardzo źle i miałam gorączkę. Pozdrawiam.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Zmiany związane z zapaleniem płuc zwykle widoczne są na przeglądowym zdjęciu radiologicznym klatki piersiowej, jednak nie jest to regułą.

Nieobecność zmian radiologicznych mimo występowania zmian osłuchowych może wynikać z przebiegu zapalenia, podczas którego zmiany radiologiczne pojawiają się później i utrzymują dłużej niż
objawy kliniczne(zmiany osłuchowe).

Niektóre postaci zapalenia płuc przebiegają bez zmian radiologicznych mimo nasilonych zmian osłuchowych.

Reasumując nie stwierdzenie zmian radiologicznych nie wyklucza zapalenia płuc.
Pozdrawiam