Proszę o polecenie leków na depresję oraz radę, jak sobie z nią poradzić

Witam! Jestem pewna, że mam depresję, ponieważ mam wszelkie jej objawy oraz moja rodzina ciągle mi powtarza, że powinnam iść do specjalisty... Mam trudności z mówieniem o swoich uczuciach, a trochę się wstydzę, dlatego chciałabym prosić o rekomendację jakichś leków, najlepiej bez recepty... Mam 21 lat. Śpię kilkanaście godzin na dobę, straciłam bardzo dobrze płatną pracę, ponieważ nie byłam w stanie rano wstać oraz przebywać z ludźmi... Nie mam przyjaciół, praktycznie nie wychodzę z domu (a jeśli tak, to na krótko i kiedy muszę).

Większość ludzi twierdzi, że jestem atrakcyjna, ale ja mam pełno kompleksów, nienawidzę swojego ciała. Ciągle przybieram i tracę na wadze 5 kg. Jestem nerwowa i bardzo zmienna w uczuciach. Straciłam wszelkie pozytywne uczucia związane z życiem. Nie mam przyjaciół, zainteresowań... Odebrałabym sobie już dawno życie, gdybym miała odwagę to zrobić. Mój związek wisi na włosku. Proszę o pomoc... (choć wątpię, czy jest możliwe, abym zmieniła cały swój światopogląd, ale myślę, że warto spróbować).

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Szanowna Pani!

Depresja to choroba, która wymaga specjalistycznego leczenia. Bliscy z rodziny mają rację, namawiając Panią do wizyty u lekarza psychiatry.

Leki wydawane są na receptę i należy je brać pod ścisłą kontrolą lekarza, dlatego niezbędne jest osobiste spotkanie z psychiatrą. Leczenie depresji nie opiera się tylko na farmako-, ale również na psychoterapii. Dzięki temu odblokuje Pani trudności w wyrażaniu uczuć, łatwiej będzie Pani zaakceptować samą siebie, a z czasem wróci radość z życia, zainteresowania, ochota na częstsze kontakty z ludźmi.

Znalezienie przyczyny depresji jest bardzo ważne i niemożliwe do wykonania samemu. Dlatego proszę nie zwlekać z wizytą w Poradni Zdrowia Psychicznego.

Serdecznie pozdrawiam i życze szybkiego powrotu do zdrowia!

Szanowna Pani,

depresja tak jak każda inna choroba wymaga specjalistycznego leczenia. Jeżeli uważa Pani, że dotknęła Panią ta choroba, proszę wybrać się do psychologa, który pomoże Pani rozwiązać trudności z jakimi obecnie boryka się Pani. A to z tego powodu, że psycholog ma o wiele większe doświadczenie w leczeniu depresji niż Pani.

Pozdrawiam serdecznie!
mgr Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG KLINICZNY, PSYCHOTERAPEUTA, COACH
www.nagrodzkacoaching.pl

Rozpoznane depresja jest rozpoznaniem lekarskim i jako takie ma prawo postawić je tylko lekarz. Ponieważ jest chorobą o sposobie leczenia decyduje lekarz a nie psycholog/psychoterapeuta.
Proponuję udać się na konsultację do psychiatry. Specjalista po dokładnym przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego będzie mógł postawić diagnozę i dobrać odpowiednie postępowanie. Oceni też nasilenie objawów i zdecyduje, jeśli będzie taka potrzeba, o zastosowaniu farmakoterapii, psychoterapii lub obu metod łącznie.

Depresja ma różne oblicza, objawy, przyczyny itd., w zależności od tego dobiera się odpowiedni sposób leczenia.