Proszę o pomoc- bardzo się martwię, że zaszłam w ciążę.

Dnia 14 lutego (na początek dni płodnych-pierwszy dzień) doszło do zbliżenia. Ostatnią miesiączkę miałam od 1 do 5 lutego. Mój cykl ma 33 dni. Jeden z kalendarzy dni płodnych wskazuje, że "te dni" mam 15-23 luty.

Czy jest duże prawdopodobieństwo, że zaszłam w ciążę? Kiedy mogę zrobić test ciążowy? Ile dni od stosunku, a ile od zapłodnienia?
Proszę o pomoc

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Rzeczywiście do stosunku doszło najprawdopodobniej w okresie płodnym. Jeśli nie stosowała Pani żadnych zabezpieczeń, a stosunek nie był przerywany to istnieje pewna szansa zajścia w ciążę, której nie można dokładnie określić, gdyż zależy od wielu czynników (jakość nasienia, dokładny termin owulacji, wiek partnerów, etc.) Test ciążowy może Pani przeprowadzić w dniu spodziewanej miesiączki, jeśli do niej nie dojdzie, czyli w dwa tygodnie od owulacji i ewentualnego zapłodnienia. Test ciążowy opiera się na stężeniu hormonu hCG we krwi, które to w razie ciąży gwałtownie podnosi się. Jednak nie u wszystkich kobiet stężenie to podnosi się równie szybko, przez co, aby uzyskać wiarygodny wynik testu można odczekać kilka dni od daty spodziewanej miesiączki, a do jego przeprowadzenia użyć porannego moczu.

Pozdrawiam serdecznie!