Proszę o poradę: co może mi dolegać?

Wczoraj przedstawiłem z grubsza mój stan zdrowia, otóż pierwsze moje kroki były u lekarza pierwszego kontaktu, który dał mi skierowanie laryngologa od niego po za badaniem słuchu, które wyszło dobrze, dostałem na rezonans magnetyczny, z którego wynikało według opisu, że jest wszystko dobrze miałem robione badania tętnic szyjnych, które też było dobre. Miałem też tomografię głowy, która też była dobra, to było robione wszystko pod kierunkiem zawrotów głowy i szumów a objawy jak były tak dalej są. Dostawałem tabletki na chorobę maniera. Tak dla siebie miałem robione badania krwi podstawowe a także na tarczycę, cukier, magnez, potas i wszystko w normie. Bóle mięśni rąk i nóg zaczęły się niedawno a mają charakter tak jak mięśnie po zakwasach. Nie mam mrówek itp. Może być ważne, otóż zimą zaczęło mnie boleć w łokciu i to tak mocno, że nie mogłem utrzymać nic na wyprostowanej ręce, nawet kubek z wodą sprawiał mi trudność. Po zgięciu łokcia pozostało mi takie coś - jak dotykam to mnie to boli. Może nie dostaję pomocy od lekarzy, dlatego że nie umiem ich opisywać. Moje samopoczucie jest na wykończeniu, nie mam już sił. Proszę o poradę!

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Wspomniane przez Pana dolegliwości niewątpliwie wymagają pełnej diagnostyki. Ze względu na brak możliwości osobistego Pana zbadania oraz uszczegółowienia wywiadu (wciąż nie podaje Pan wielu istotnych informacji, o których wspomniała koleżanka w poprzednim Pana pytaniu) niemożliwe jest ustalenie przyczyny Pana dolegliwości.

Opisywane szumy uszne mogą mieć różną etiologię. Statystyki pokazują, iż niespełna 15% przypadków związana jest z chorobą błędnika. Około 60% chorych uskarżających się na zawroty głowy ma niezdiagnozowaną chorobę ogólnoustrojową, taką jak cukrzyca, zaburzenia tarczycy, niewydolność nerek i inne. Wspomniał Pan, że miał wykonywane badania laboratoryjne, tylko że były one niepełne. W obecnej sytuacji radziłabym raz jeszcze zgłosić się do lekarza rodzinnego, który skieruje Pana na szczegółowe badania krwi.

Szumy uszne i zawroty głowy mogą być objawem choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Warto zatem skonsultować się z ortopedą, który po zbadaniu Pani zadecyduje o słuszności wykonania badania radiologicznego. Ortopeda będzie miał także możliwość obejrzenia ręki i ustalenia przyczyny problemu ze zginaniem i prostowaniem ręki.

Pana objawy na pewno nie są specyficzne, stąd problem z postawieniem choćby wstępnego rozpoznania na podstawie opisu. Warto zatem skorzystać z porady lekarza pracującego w poradni, który będzie miał możliwość zbadania Pana i ewentualnego skierowania na dalsze badania diagnostyczne.

Pozdrawiam.