Proszę o poradę w związku z moim wynikiem rezonansu kręgosłupa

Mam na imię Arek, mam 25 lat. Ok. 2 lata temu strzyknęło mi w plecach w odcinku lędźwiowym. Miałem wzmożone napięcie mięśniowe, po wyleczeniu tego stanu dopiero się zaczęło, a mianowicie: bóle obu nóg, najbardziej odczuwalne na zgięciach w stawie kolanowym. Lekarze uważali, że nic mi nie jest i że przesadzam. Zaczął mi drętwieć duży palec lewej nogi. Wkurzyłem się i zrobiłem RM kręgosłupa. A to opis badania: MR kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego bez kontrastu - 76. Badanie MR kręgosłupa lędźwiowego wykonano w sekwencjach TSE/T1, TSE/T2, STIR w płaszczyznach strzałkowych, TSE/T2 w płaszczyznach poprzecznych. Niewielkie uwypuklenie całego krążka międzykręgowego na poziomie L5-S1 (2 mm) z cechami jego dehydratacji. Kanał kręgowy nie zwężony, na poziomie L5-S1 - 15 mm (AP). Wzdłuż blaszek granicznych trzonów kręgów L5-S1 obszary podwyższonego sygnału w T1 i T2- zmiany zwyrodnieniowe. Modic II Torbiel okołokorzeniowa po stronie prawej na poziomie S1, śr. 8 mm, i na poziomie S2, śr. 7 mm. Stożek rdzeniowy, nic końcowa bez zmian. Otwory międzykręgowe, zachyłki boczne bez cech zwężenia. Jestem na etapie szukania dobrego neurochirurga, do którego mógłbym się udać z tym wynikiem, ale może to trochę potrwać. Prosiłbym o wstępne rozjaśnienie tematu. I jeszcze kilka pytań: Czy moje objawy to wina tych torbieli? Czy istnieje jakaś inna metoda ich leczenia prócz operacji i FGI? Uprawiam różne sporty: snowboard, boks, siłownia, wspinaczka, czy dalsza aktywność fizyczna w tych dziedzinach nie będzie pogarszała mojego stanu? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam, Arek

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry Panu!

Poza torbielami w opisie rezonansu zwracają uwagę również zmany zwyrodnieniowe (w tym wieku to rzadkość) oraz niepełna przepuklina krążka międzykręgowego. Każda z tych zmian może dawać silne bóle.

Torbiele tego typu ma Pan od urodzenia, tak więc zagadkowe jest to, że dały o sobie znać dopiero teraz. Nie można ich po prostu usunąć neurochirurgicznie, bowiem może to doprowadzić do porażenia. Jednkaże możliwe, że Pana objawy są spowodowane faktem, że poszerzony przez torbiel korzeń nie mieści się w kanale kostnym, co powoduje ucisk. Neurochirurg mógłby się podjąć poszerzenia kanału, co mogłoby przynieść ulgę.

Jednkaże możliwe, że wszystkie Pana objawy powoduje znacznie bardziej częsta przypadłość, tzn. zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) - aby to wykluczyć, należy zrobić RTG odcinka lędźwiowego kręgosłupa wraz z kością krzyżową. Typowe jest ustępowanie objawów po wysiłku. Czy u Pana tak się dzieje? ZZSK można leczyć zachowawczo, jeśli to torbiele są przyczyną objawów, jedynie operacja może przynieść znaczącą poprawę.

NIE WIDZĘ CECH ZZSK. Mierna dyskopatia w typowym miejscu; bez cech ciasnoty, torbiel Tarlowa niewielka.
Raczej bez konieczności leczenia operacyjnego
NEUROLOG, Rehabilitacja, ćwiczenia regularne . Leki w razie zaostrzenia bólu
Pozdrawiam
OPIS PODANY: MR kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego bez kontrastu - 76. Badanie MR kręgosłupa lędźwiowego wykonano w sekwencjach TSE/T1, TSE/T2, STIR w płaszczyznach strzałkowych, TSE/T2 w płaszczyznach poprzecznych. Niewielkie uwypuklenie całego krążka międzykręgowego na poziomie L5-S1 (2 mm) z cechami jego dehydratacji. Kanał kręgowy nie zwężony, na poziomie L5-S1 - 15 mm (AP). Wzdłuż blaszek granicznych trzonów kręgów L5-S1 obszary podwyższonego sygnału w T1 i T2- zmiany zwyrodnieniowe. Modic II Torbiel okołokorzeniowa po stronie prawej na poziomie S1, śr. 8 mm, i na poziomie S2, śr. 7 mm. Stożek rdzeniowy, nic końcowa bez zmian. Otwory międzykręgowe, zachyłki boczne bez cech zwężenia.