Proszę o wyjaśnienie badania rtg oraz możliwości dalszego leczenia

Mam 53 lata, jestem kobietą i mam nadwagę. Choruję na cukrzycę od 15 lat, od 11 lat jestem na insulinie. Mam polineuropatię i miażdżycę kończyn dolnych. Nękają mnie bóle kręgosłupa od kilku lat, podczas kaszlu czy kichania przechodzi mi prąd przez kręgosłup aż do lewej nogi. Lekarz powiedział, że to dyskopatia. Wczoraj odebrałam wynik rtg. Niewielkie odchylenie osi kręgosłupa lędziwiowego w prawo. Zniesienie fizjologicznej lordozy lędziwiowej. Zwężenie przestrzeni międzykręgowej L5-SI z cechami destrukcji krążka międzykręgowego pod postacią objawu próżniowego. Drobne zmiany zwyrodnieniowe krawędzi trzonów. Dodam jeszcze, że podczas stania czy wstawania, kręgosłup też boli.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wynik badania rtg kręgosłupa wskazuje, że objawy, które Pani opisuje, mogą wynikać z dyskopatii. Istotą choroby są zmiany w obrębie jednego lub kilku krążków międzykręgowych (dysków), które mogą być spowodowane nadmiernymi i długotrwałymi przeciążeniami, rozwojem zmian pourazowych, a także starzeniem się i "zużyciem" struktur krążków. Zwyrodniały krążek międzykręgowy, uciskając na struktury nerwowe znajdujące się w kanale kręgowym kręgosłupa, wywołuje ból, zaburzenia czucia, osłabienie siły mięśni, czyli tzw. objawy ubytkowe.

Sposób leczenia dyskopatii jest zależny przede wszystkim od nasilenia objawów i stopnia uszkodzenia krążków widocznego w badaniach obrazowych kręgosłupa. Czasem wystarcza tylko stosowanie leków przeciwbólowych, rehabilitacja, fizykoterapia. W innych sytuacjach niezbędne jest leczenie operacyjne.

Sam rentgen kręgosłupa nie wystarczy, aby precyzyjnie ocenić stan krążków międzykręgowych. Powinna Pani udać się do neurologa, który zbada Panią, a jeśli będzie to wskazane, zleci wykonanie rezonansu magnetycznego kręgosłupa. Nie należy zwlekać, gdyż dyskopatia jest chorobą, która nieleczona postępuje i prowadzi do nasilenia dolegliwości.