Proszę o wyjaśnienie, czy operacja w tym przypadku jest wskazana?

Opis badania USG tarczycy: Tarczyca o wym ok. - płat prawy 55x25x20 mm, lewy 55x25x20, cieśń 11 mm. Miąższ tarczycy o niejednorodnej echogeniczności, o cechach wzmożonego ukrwienia, z licznymi guzkami hypoechogenicznymi - w prawym płacie kilka 10 i 6 mm, w lewym liczniejsze, w dolnym biegunie 25 mm, 16 mm oraz kilka 7 mm, w cieśni 10x6 mm. Węzły chłonne wzdłuż naczyń szyjnych niepowiększone.

ponad rok temu
USG

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Obraz ultrasonograficzny tarczycy stanowi za małą część informacji potrzebnych do decydowania o operacji, jednak ujawnia pewne przesłanki do dalszego badania.

Opisywana tarczyca spełnia kryteria rozpoznania wola naczyniowego, guzowatego. Jest to obraz charakterystyczny dla choroby Gravesa-Basedowa, w większości przypadków przebiegającej z nadczynnością tarczycy. Jest to choroba autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy organizmu reaguje krzyżowo z receptorami w tarczycy, które zwiększają wydzielanie hormonów tarczycy, powodując jej nadczynność.

Podstawowym leczeniem tego schorzenia jest leczenie farmaklologiczne - lekami hamującymi wydzielanie hormonów tarczycy. W przypadku dużego wola, opornego na leczenie farmakologiczne, w pierwszej kolejności dokonuje się ablacji gruczołu jodem promieniotwórczym. Polega to na podaniu radioaktywnego jodu, który wbudowuje się wybiórczo w komórki tarczycy produkujące hormon, powodując ich zniszczenie. Jest to metoda bardzo skuteczna. Dopiero w razie jej nieskuteczności bądź ogromnego wola uciskającego inne narządy, przede wszystkim tchawicę, konieczna staje się operacja.

Stwierdzone w badaniu guzki tarczycy, wymagać będą za pewne weryfikacji histopatologicznej - dlatego też lekarz prowadzący (endokrynolog) zleci zapewne wykonanie biopsji cienkoigłowej zmian.

Proponuję zgłosić się z powyższym wynikiem do swojego lekarza rodzinnego/internisty, bądź jeśli zlecił je endokrynolog, do tego specjalisty w celu dalszej diagnostyki i leczenia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty