Proszę o wyjaśnienie, czy operacja w tym przypadku jest wskazana?

Opis badania USG tarczycy: Tarczyca o wym ok. - płat prawy 55x25x20 mm, lewy 55x25x20, cieśń 11 mm. Miąższ tarczycy o niejednorodnej echogeniczności, o cechach wzmożonego ukrwienia, z licznymi guzkami hypoechogenicznymi - w prawym płacie kilka 10 i 6 mm, w lewym liczniejsze, w dolnym biegunie 25 mm, 16 mm oraz kilka 7 mm, w cieśni 10x6 mm. Węzły chłonne wzdłuż naczyń szyjnych niepowiększone.

ponad rok temu

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Obraz ultrasonograficzny tarczycy stanowi za małą część informacji potrzebnych do decydowania o operacji, jednak ujawnia pewne przesłanki do dalszego badania.

Opisywana tarczyca spełnia kryteria rozpoznania wola naczyniowego, guzowatego. Jest to obraz charakterystyczny dla choroby Gravesa-Basedowa, w większości przypadków przebiegającej z nadczynnością tarczycy. Jest to choroba autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy organizmu reaguje krzyżowo z receptorami w tarczycy, które zwiększają wydzielanie hormonów tarczycy, powodując jej nadczynność.

Podstawowym leczeniem tego schorzenia jest leczenie farmaklologiczne - lekami hamującymi wydzielanie hormonów tarczycy. W przypadku dużego wola, opornego na leczenie farmakologiczne, w pierwszej kolejności dokonuje się ablacji gruczołu jodem promieniotwórczym. Polega to na podaniu radioaktywnego jodu, który wbudowuje się wybiórczo w komórki tarczycy produkujące hormon, powodując ich zniszczenie. Jest to metoda bardzo skuteczna. Dopiero w razie jej nieskuteczności bądź ogromnego wola uciskającego inne narządy, przede wszystkim tchawicę, konieczna staje się operacja.

Stwierdzone w badaniu guzki tarczycy, wymagać będą za pewne weryfikacji histopatologicznej - dlatego też lekarz prowadzący (endokrynolog) zleci zapewne wykonanie biopsji cienkoigłowej zmian.

Proponuję zgłosić się z powyższym wynikiem do swojego lekarza rodzinnego/internisty, bądź jeśli zlecił je endokrynolog, do tego specjalisty w celu dalszej diagnostyki i leczenia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.