Proszę o wyjaśnienie opisu wyniku tomografii komputerowej głowy.

Witam! Moja żona (28 l.) poddała się tomografii komputerowej głowy z kontrastem. Lekarz skierował ją na to badanie po małym wypadku ze ścianą i głową w rolach głównych... Opis wyniku badania: "Po stronie lewej torbiel szczeliny naczyniówkowej o śr. 19 mm. Poza tym nie stwierdzam nieprawidłowych ognisk w strukturach mózgowia, w tym zmian pourazowych i cech patologicznego gromadzenia kontrastu. Układ komorowy symetryczny, nieprzemieszczony, nieposzerzony. Kości czaszki bez zmian. Przyścienne zgrubienia śluzówki w komórkach sitowych obustronnie." Proszę o pomoc we właściwym zrozumieniu wyniku badania. Pozdrawiam, MK
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wynik badania tomografii komputerowej głowy przedstawiony przez Pana nie wykazuje żadnych zmian ostrych, które mogłyby powstać w wyniku doznanego urazu głowy. To jest dobra informacja. Mimo to należy w dalszej kolejności przez około tydzień obserwować, czy nie występują jakieś niepokojące objawy.

Wykryta torbiel szczeliny pajęczynówkowej jest zmianą łagodną, nie wymagającą działań leczniczych do czasu, gdy się nie powiększa, dając objawy. Wymagać będzie jednak czasowej kontroli.

W razie pojawienia się niepokojących objawów, tj. nudności, wymioty, nagłe ostre bóle głowy, zaburzenia świadomości, utrata przytomności i inne, proszę wezwać pogotowie ratunkowe lub udać się do najbliższego szpitala.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.