Proszę o wyjaśnienie opisu wyniku z badania MR kręgosłupa lędźwiowego i wskazanie metod leczenia.

Lordoza spłycona. Zwężenie krążków w odcinku od L2 do S1, z nierównościami blaszek granicznych, z cechami hiperintensywnej przebudowy przyległych części trzonów. Na poziomach L4/L5 i L5/S1 dyskretne zmiany w typie bulging. W części środkowej i dolnej kręgosłupa lędźwiowego nasilone zmiany w tylnej kolumnie powodujące redukcję wymiaru czołowego kanału kręgowego do około 9 mm. największe zmiany dotyczą poziomu L3/L4, gdzie widoczne jest uwypuklenie krążka i propagacja materiału przepuklinowego ku górze. Na długości prawie całej wysokości trzonu L3, na grubości około 9 mm, materiał przepuklinowy układa się pośrodkowo, uciskając znacznie worek oponowy. Dziękuję.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Przytoczony opis badania rezonansu magnetycznego kręgosłupa wskazuje na występowanie dość znacznych zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, które są najbardziej zaawansowane na poziomie trzeciego i czwartego kręgu lędźwiowego. Na szczęście nie opisano u Pani ucisku na korzenie nerwowe, nerwy czy rdzeń kręgowy, a opisany ucisk na worek oponowy wiąże się zwykle z nieco mniejszym zaawansowaniem zmian zwyrodnieniowych. Metody leczenia w przypadku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa obejmują rehabilitację i fizykoterapię, leczenie objawowe (tj. przeciwbólowe) oraz jako ostatnią alternatywę, leczenie operacyjne.

Leczenie przeciwbólowe powinno stosować się jedynie doraźnie w przypadku silnego bólu, ze względu na fakt, że jedynie uśmierza ono ból i nie poprawia zaburzeń obecnych w kręgosłupie, a niesie za sobą działania niepożądane, w tym duże ryzyko istotnego uszkodzenia błony śluzowej żołądka. Zazwyczaj, dopóki występują jedynie objawy bólowe, a nie ma istotnych odchyleń w badaniu neurologicznym, zaburzeń zwieraczowych (tj. problemów z oddawaniem moczu czy kału, związanych czasowo z występowaniem silnego bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa) czy widocznego w badaniu obrazowym kręgosłupa ucisku na rdzeń kręgowy, leczeniem pierwszego wyboru pozostaje rehabilitacja i fizykoterapia.

Zabieg operacyjny rozważa się w przypadku zaawansowanych zmian w badaniu rezonansu magnetycznego oraz obecności istotnych objawów ubytkowych w badaniu neurologicznym (jak np. niedowład kończyny dolnej). Decyzję o wykonaniu operacji podejmuje lekarz neurochirurg, biorąc pod uwagę stan kliniczny pacjenta i obraz rezonansu magnetycznego kręgosłupa.