Proszę o wyjaśnienie słów -amylaza,fosforaza ilości i czego dotyczą?

Chciałabym wiedzieć jakie są normy i czego -jakiej choroby to dotyczy.Proszę również o wyjaśnienie symbolu choroby,który mam wpisany na wypisie ze szpitala wg.ICD-nerwica F48.Dziękuję.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Amylaza- to enzym uczestniczący w trawieniu węglowodanów. W surowicy wykrywa się 8 izoenzymów amylazy, pochodzących z trzustki, gruczołów ślinowych, błony śluzowej jelita cienkiego, gruczołów mlecznych, jajników i jąder. Amylaza krwi jest wydalana z moczem. Duże ilości amylazy znajdują się także w wysiękach powstających w przebiegu ostrego zapalenia tzrustki w jamach opłucnej i otrzewnej. Na potrzeby diagnostyczne oznacza się całkowitą aktywność bądź aktywność izoenzymu trzustkowego.

Najczęściej oznaczana w ostrym oraz zaostrzeniu przewlekłego zapalenia trzustki.

Normy zależą od metody oznaczania. Różnią się w zależności od laboratorium.

Nie ma parametru "fosforaza". Proszę sprawdzić i napisać o co chodziło.

F48 wg ICD10-Inne zaburzenia nerwicowe

Pozdrawiam serdecznie