Proszę o wyjaśnienie wyników badań kręgosłupa

W wyniku zdjęcia kręgosłupa lędźwiowego wyszło mi: anomalia rozwojowa - częściowa lumbalizacja kręgu s1. Poza tym kręgosłup l-s radiologicznie prawidłowy. Proszę o napisanie co to oznacza. Chciałam opisać moje dolegliwości - po dłuższym chodzeniu miewam lekkie bóle prawej nogi (mam tzw. niespokojną nogę), nie mogę leżeć na prostej powierzchni, ponieważ potem mam problemy z przewróceniem się na bok, poza tym ostatnio po dłuższym siedzeniu mam problem się wyprostować, mam także problem z założeniem skarpetki. Z góry dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Z opisu wydaje się, że cierpi Pani na zespół bólowy odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Badanie RTG nie wykazało istotnych zmian zwyrodnieniowych, a jedynie częściową lumbalizację pierwszego kręgu lędźwiowego - jest to tzw. anomalia rozwojowa, czyli zmiana, na którą nie mamy wpływu. Może ona powodować dolegliwości bólowe, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że u Pani nie jest ich jedyną przyczyną. Przytoczony przez Panią wynik badania RTG nie oznacza jednak, że nie ma Pani zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, ponieważ badanie RTG jest badaniem mało dokładnym. W celu oceny nieprawidłowości występujących w kręgosłupie o wiele dokładniejsze jest badanie rezonansu magnetycznego, które szczegółowo pokazuje zaawansowanie zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Myślę, że biorąc pod uwagę Pani dolegliwości, warto byłoby wykonać badanie rezonansu magnetycznego odcinka lędźwiowego kręgosłupa.