Proszę o wyjaśnienie wyniku d-didimery.

Bardzo proszę o wyjaśnienie, co oznacza wynik w badaniu koagulologia D-didimery: 970,0 ng/ml, obok jest informacja [<500]. Jestem w 6 tygodniu ciąży, lekarz zlecił mi to badanie oraz wiele innych po wystąpieniu plamienia. Z góry dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Poziom D-dimeru rośnie w wielu jednostkach chorobowych, jest dlatego badaniem mało specyficznym. Jego poziom może wzrosnąć na skutek powstawania zakrzepicy żylnej bądź tętniczej oraz zatorowości płucnej, a dodatkowo wartości mogą być podwyższone po niedawno przebytej operacji, na skutek urazu, lub podczas infekcji. Podwyższone wartości D-dimeru obserwowano także: w chorobach wątroby, w ciąży, stanach rzucawkowych, w chorobach serca i niektórych nowotworach.

W związku z powyższym oznaczanie D-dimeru stosuje się jako test dodatkowy, dlatego nie powinien on być jedynym badaniem wykonywanym w celu diagnozowania zaburzeń. Podwyższone wyniki badania D-dimeru oraz te będące w zakresie norm mogą wymagać potwierdzenia i powinny skłaniać do wykonania dalszych badań.

Nieraz w takich sytuacjach ginekolodzy po dokładnej analizie całej sytuacji włączają acard w małej dawce w celu profilaktyki incydentom zakrzepowym, ale to już jest decyzja bardzo indywidualna.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!