Proszę o zinterpretowanie wyników TK kręgosłupa piersiowego

Dzień dobry! Mam 53 lata. Odebrałam dzisiaj wynik TK kręgosłupa piersiowego: Dyskretne esowate wygięcie kręgosłupa piersiowego. Kyfoza piersiowa zachowana. Na szczycie kyfozy przestrzenie międzykręgowe wąskie, z osteofitozą nasiloną od przodu, także dokanałową, z predylekcją prawostronną od Th6/Th7 do Th8/Th9. Objaw próżniowy w krążku międzykręgowym Th6/Th7 i Th9/Th10. Pośrodkowo-prawoboczna przepuklina krążka międzykręgowego Th8/Th9, z uciskiem worka oponowego i prawego korzenia nerwu w kanale kręgowym. Mniejsza, płaska protruzja pośrodkowo-prawoboczna krążka międzykręgowego Th7/Th8. Falisty zarys blaszek granicznych niektórych trzonów z guzkami Schmorla. Bardzo proszę zinterpretować mi wynik, gdyż obawiam się, że grozi mi operacja  a choruję na WZJG! Dodam, że bóle w klatce piersiowej są już nie do zniesienia. Nie mam też siły zbyt długo chodzić, bo zaczynają mnie bardzo boleć nogi. Pozostawanie w pozycji siedzącej sprawia mi też ból w plecach między łopatkami, do prawego barku. Mam problem ze swobodnym poruszaniem prawą ręką. Zdarzało mi się drętwienie palców prawej stopy. Od tych bólów czuję się już bardzo słaba i zmęczona. Niewielki wysiłek paraliżuje mi klatkę piersiową. Czy zmiany te mogą mieć związek z osteoporozą? Czy w młodości przeszłam chorobę Schimermana? Wizytę u lekarza mam dopiero za 3 tygodnie, więc z góry dziękuję za pomoc! n

Redakcja abcZdrowie

Opis badania wskazuje na występowanie u Pani zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa piersiowego. Najbardziej zaawansowaną zmianą jest przepuklina krążka międzykręgowego na poziomie 8/9 kręgu piersiowego, która uciska na prawy korzeń nerwu. Najprawdopodobniej to właśnie ona najbardziej przyczynia się do występowania u Pani silnych dolegliwości bólowych. Ponadto, na innych poziomach kręgosłupa piersiowego także widoczne są dość zawansowane zmiany zwyrodnieniowe.

Decyzję o leczeniu operacyjnym podejmuje zawsze lekarz neurochirurg. Zazwyczaj, dopóki występują jedynie objawy bólowe, a nie ma istotnych odchyleń w badaniu neurologicznym czy widocznego w badaniu obrazowym kręgosłupa ucisku na rdzeń kręgowy, leczeniem pierwszego wyboru pozostaje rehabilitacja.

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa pojawiają się u każdego człowieka wraz z wiekiem, osteoporoza jest dodatkowym problemem, ale nie ma tu bezpośredniego związku.

W przypadku, gdy występują u Pani zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe w odcinku piersiowym kręgosłupa, to zapewne ma Pani także duże zmiany o takim samym charakterze w odcinku szyjnym i lędźwiowym, na co wskazują pozostałe opisywane przez Panią objawy tj. osłabienie siły mięśniowej prawej ręki czy drętwienie palców prawej stopy.

Natomiast obecność guzków Schmorla świadczy o tym, że w wieku młodzieńczym przebyła Pani chorobę Scheuermanna, która dopro¬wadziła do pogłębienia się fizjologicznej kifozy odcinka piersiowego kręgosłupa i utworzenia się tzw. okrągłych pleców. To wszystko także wiąże się z dolegliwościami bólowymi, a najważniejszą metodą terapii w tej chorobie jest  rehabilitacja.