Proteza trzustki i drenaż ropni a krwotok wewnętrzny

Witam, moja mama jest po protezie trzustki i drenażu ropni. Podczas drenażu pojawiła się krew, co spowodowało krwotok wewnętrzny i przez to miała dwie operacje. Podczas gojenia się rany jakby rozerwał się szew, tak to bynajmniej wyglądało. Lekarze stwierdzili, że to przetoka jelitowa i że trzeba będzie przeprowadzić operację, która nie jest konieczna, ponieważ mogłaby z tym chodzić, ale powiedzieli, że to dla jej wygody. Chciałabym zapytać, czy taka operacja jest bardzo poważna? I jak ona wygląda?

Opis przypadku klinicznego Pani mamy jest bardzo ogólnikowy i mało ścisły medycznie dlatego moja odpowiedź na Pani pytania może być niekonkretna i mało szczegółowa. Mogę się tylko opierać na przypuszczeniach na podstawie Pani opisu co mogło się wydarzyć. Zapewne w skutek powikłań zabiegowych (liczne wkroczenia w jamę brzuszną), następstw ropni wewnątrzbrzusznych doszło do wytworzenia się przetoki w jelicie (otworu, przedziurawienia jelita samoistnego). Taka przetoka łączy się z blizną i treść jelitowa wydziela się poza jelito i jamę brzuszną. Jeśli nie zaszyje się takiej przetoki lub usunie wraz z fragmentem jelita to treść jelitowa cały czas będzie wydzielać się poza jamę brzuszną wytwarzając jak gdyby "sztuczny odbyt". Trzeba będzie stosować worki stomijne celem gromadzenia treści jelitowej i opróżniania jej okresowo. Dlatego potrzebny jest zabieg, aby do tego nie dopuścić. Zabieg raczej nie jest skomplikowany i niebezpieczny dla życia pacjentki. O szczegóły co do operacji i dalszego postępowania proszę pytać lekarza prowadzącego.