Przebarwienia na zębach u 12-latka

Syn ma 12 lat i miał zęby w doskonałym stanie aż do czasu systematycznego lakierowania i fluoryzacji. Zabiegi miał co pół roku - łącznie chyba 4 razy. Ostatnio żelem elmex. Po tym czasie zęby stały sie matowe, z brązowym osadem przy dziasłach jak u palacza, ostatnio pojawiła sie biała plamka. Myje elmexem wcześniej pasta dla palaczy, szczoteczka soniczna. Dzisiaj dowiedziałam sie ze to nadmiar fluoru. Pomocy! gdzie mam sie udać? jestem z Katowic. Dziecko jest załamane stanem zębów. Ja też.

Witaj,Twój syn cierpi prawdopodobnie na fluoroze. Przede wszystkim zaprzestan stosowania fluoryzacji w gabinetach, wystarczy zwykła pasta. Jesli plamy sa biale to po prostu tak juz zostanie, nalezy obserwowac plamy czy nie ma w nich prochnicy, co do estetycznych wzledow to niestety nic nie da sie juz zrobic jak tylko mozna wykonac wypelnienia w miejcach odwapnien. na inne leczenie -jak protetyczne syn jest za maly.
Powodzenia Aleksandra Bąk

Witam,
Dlaczego 12 letnie dziecko z zębami w doskonałym stanie myło zęby pastą dla palaczy?Poza tym zmiana pasty ze "ściernej" na Elmex oraz zmiana techniki mycia na szczotkę soniczną także może mieć znaczenie.
Proponowałabym spokojną obserwację przez 6 miesięy, zaprzestanie dodatkowej fluoryzacji, stosowanie innej łagodnej pasty np. Sensodyne i kontrolę higieny.
Pojedynczą biała plamkę także poddałabym obserwacji 6-cio miesięcznej.
Pozdrawiam,
Irmina Kuchar

Fluor, stosowany zewnętrznie w okresie po zakończonym rozwoju zębów, nie jest w stanie uszkodzić szkliwa; te brązowe plamy NA PEWNO nie są wywołane fluoryzacją.
Biała plama, to objaw demineralizacji, spowodowanej zaniedbaniami higienicznymi i złą dietą (tak!), a nie fluoryzacją- tą ostatnią można tę plamę wręcz zremineralizować, choćby częściowo.
Brązowy osad przy dziąsłach, to klasyczny objaw nieprawidłowego czyszczenia zębów, co u nastolatków jest częste. Dawniej syn mył zęby masakrycznie ściernymi pastami (zgroza, prawdę mówiąc!!! kto wpadł na ten pomysł???), obecnie przeszedł na delikatnie ścierne, więc musi trochę lepiej pracować manualnie, nie omijać okolic przydziąsłowych, czyścić zęby dłużej. Słowem- popracować nad techniką mycia zębów. Osady powinny dac się usunąć jeśli nie zwykłą szczotką elektryczną, to specjalnymi szczoteczkami maszynowymi i pastą w gabinecie stomatologicznym (piaskowanie tu odradzam).

Proszę nie wpadać w panikę, przypilnować syna przy szczotkowaniu, ograniczyć słodycze i napoje gazowane. Jestem prawie pewna, że przebarwienia są zewnętrznym osadem, a poprawa higieny załatwi problem.