Przechodziłam już różyczkę i byłam na nią szczepiona. Czy możliwe jest, że znów na nią zachoruję?

Witam serdecznie, w dzieciństwie chorowałam na różyczkę, a w 1995 roku byłam również szczepiona. Niemniej jednak odebrałam właśnie wyniki badań, z których wynika, że przechodzę lub przechodziłam infekcję (IgM 1,69, gdzie norma to max 1,20, a IgG 205,9, normą jest 10). Proszę o informację, czy jest to możliwe, skoro na różyczkę choruje się raz w życiu? Sprawa o tyle mnie niepokoi, że jestem właśnie w 7. tygodniu ciąży. Byłam u lekarza, który kazał powtórzyć badanie za dwa tygodnie, ale nie zmienia to faktu, że bardzo się denerwuję całą tą sytuacją. Bardzo proszę o odpowiedź.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

W wykonanych przez Panią badaniach serologicznych występuje bardzo wysoki poziom przeciwciał IgG przeciwko wirusowi różyczki. Przeciwciała klasy IgG to przeciwciała odpornościwe, które powstają na skutek przebytej w przeszłości choroby lub szczepienia, mogą utrzymywac się we krwi przez wiele lat (nawet do końca życia) i stanowią one zabezpieczenie dla Pani przed kolejnym zachorowaniem w trakcie ciąży. Natomiast do wyjaśnienia pozostaje nieznacznie przekrocznony poziom przeciwciał IgM, charakterystycznych dla ostrej fazy choroby. Najczęściej przeciwciała te zanikają w ciągu kilku miesięcy od przebytej infekcji, wyjątkowo mogą utrzymywać się we krwi przez dłuższy czas. Rozstrzygający będzie wynik powtórnego badania. Jeżeli w kolejnym oznaczeniu poziom IgM nie będzie narastał lub spadnie (przy jedoczesnym braku objawów klinicznych choroby), można będzie z dużym prawodopodobieństwem wykluczyć ostrą infekcję wirusem różyczki.