Przedłużająca się żółtaczka u niemowlaka

Dzień dobry, proszę o pomoc w interpretacji wyniku mojej 7-tygodniowej córeczki. Trzy tygodnie temu wyniki krwi: Bilirubina całkowita 10,0, bilirubina bezpośrednia 0,56 żelazo 124 HCT 36,7, RBC 3,99, PLT 327. Kontrolne badania wykonałam jej wczoraj i oto wyniki Bilirubina całkowita 3,8 Bilirubina bezpośrednia 1,03 żelazo 113 HCT 31,7, RBC 3,66, PLT 472. Dziecko karmione jest piersią, przybiera na wadze prawidłowo. Co może być powodem podwyższonej bilirubiny bezpośredniej, tym bardziej że trzy tygodnie temu była znacznie niższa przy tak wysokiej bilirubinie całkowitej. Bardzo proszę o odpowiedź, co powinnam zrobić i dlaczego tak się dzieje?

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Na początek bilirubina: domyślam się że podane wartości są w mg/dl. Jedną z najczęstszych przyczyn przedłużającej się żółtaczki u noworodków i niemowląt jest żółtaczka związana z karmieniem piersią. Jest to związane z obecnością w mleku kobiecym pewnych substancji utrudniających przemiany bilirubiny w wątrobie, a także niedojrzałością przewodu pokarmowego u dziecka. Żółtaczka taka może trwać nawet tygodnie lub miesiące i bardzo często poziom bilirubiny przekracza nawet 15 mg/dl. W takiej sytuacji żeby sprawdzić czy jest to przyczyna żółtaczki odstawia się dziecko od piersi na 12 godzin i karmi mlekiem sztucznym, co powinno prowadzić do obniżenia poziomu bilirubiny. Później można wrócić do karmienia piersią i zwykle po takiej przerwie bilirubina już się nie podnosi. W skrajnych przypadkach sugeruje się odciąganie mleka i jego przegotowywanie, ale raczej rzadko się to praktykuje. Inną przyczyną żółtaczki bezpośredniej może zespół Gilberta, czyli uwarunkowane genetycznie zaburzenia sprzęgania bilirubiny i wydalania jej z żółcią. Nie jest to groźne w żaden sposób i nie wymaga specjalnego leczenia. Gdyby natomiast okazało się, że przewagę nad bilirubiną pośrednią uzyskuje bilirubina bezpośrednia wtedy przyczyną może być na przykład zastój żółci (cholestaza) w drogach żółciowych. Warto by było wtedy wykonać badanie USG brzuszka (jeśli do tej pory nie było wykonane) żeby ocenić drogi żółciowe. W takich wypadkach wykonuje się też badania wirusologiczne w kierunku cytomegalii, mononukleozy, czy wirusowych zapaleń wątroby, które to zakażenia mogą być przyczyną hiperbilirubinemii pośredniej. Co do pozostałych badań to zwraca uwagę jedynie podwyższony poziom płytek krwi w drugim badaniu, ale może się on wiązać na przykład z jakąś infekcją. Pozdrawiam