Przedszkole a dziecko z autyzmem

Witam.

Mój wnuczek, u którego stwierdzono autyzm, ma iść za kilka dni do przedszkola, jest dzieckiem bardzo żywym i bardzo ruchliwym, trzeba mieć oczy wszędzie, żeby go upilnować, w znanym mu otoczeniu jest radosny, zostaje gdy rodzice idą do pracy z każdą z babć, ale obawiamy się jak będzie w nowym miejscu, ma dopiero 3 latka, nosi pampersy gdyż trudno nauczyć go korzystania z nocniczka, choć próbujemy wszelkimi sposobami. Jest na diecie bezcukrowej, nie je żadnych makaronow i mało owoców, boję się czy poradzi sobie w obcym dla siebie otoczeniu, może jednak poczekać jeszcze rok? Dopiero zaczyna powtarzać słowa, kontakt werbalny jest więc utrudniony, chodzi do logopedy i psychologa ale to jest za mało, żeby terapia była pełna. Proszę doradzić co robić, jak długo dziecko powinno przebywać dziennie w przedszkolu, martwi mnie też to, że podobno w grupie, w której ma przebywać mój wnuczek ma być 2 dzieci z zespołem Downa i jedno dziecko z autyzmem, czy dobrze są dobrane pod względem choroby czy też nie.

Proszę o odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Katarzyna Osak Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie.

Bez obserwacji dziecka trudno jest odpowiedzieć na Pani pytania. Decyzja o posłaniu dziecka z autyzmem do przedszkola musi być przemyślana i skonsultowana ze specjalistami opiekującymi się dzieckiem (psychologiem, logopedą, lekarzem).

Z Pani opisu nie można wywnioskować jak wnuczek zachowuje się w różnych sytuacjach społecznych? Czy jest emocjonalnie gotowy na przedszkole? Czy jego poziom rozwoju poznawczego pozwoli mu skorzystać z zajęć przedszkolnych? Na te pytania musi odpowiedziec psycholog opiekujący się dzieckiem i to on również może się wypowiedzieć na temat tego, jak długo dziecko powinno przebywać w placówce. Nie ma tu żadnej reguły.

Nie pisze Pani również czy wnuczek ma jakieś problemy sensoryczne (dotyczące zmysłów). Często dzieci z autyzmem posłane do przedszkola cierpią np. z powodu panującego tam hałasu, gdyż są nadwrażliwe słuchowo.

Trzeba mieć również pewność, że wybrana przez Państwa placówka będzie w stanie przestrzegać diety zalecanej dziecku.

Najważniejsze jest, aby przedszkole nie było dla dziecka stresem, aby nie cierpiało chodząc do niego, w takim bowiem przypadku nie skorzysta z zajęć.

Zachęcam do rozmowy z psychologiem, który zna wnuczka oraz wychowawcami w przedszkolu nt. ich doświadczeń w prowadzeniu dzieci z autyzmem.

Pozdrawiam.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Jeśli w przedszkolu są już inne dzieci z różnymi zaburzeniami to kadra zapewne wie jak pracować w takich przypadkach. Ponieważ wspominała Pani, że wnuk chodzi do psychologa to można poprosić o opinię i zalecenia do pracy z dzieckiem dla przedszkolanek. Ułatwi to im pracę i da możliwiść dostosowania wymagańdo potrzeb wnuczka.
Pozdrawiam AM