Przedwczesny poród - czy mogę starać się o kolejne dziecko?

Witam. W związku z niewydolnością szyjki macicy w moim przypadku doszło do porodu przedwczesnego w 24. tygodniu ciąży. Rodziłam siłami natury, a mój syn żył około 40 minut. Proszę o pomoc w interpretacji wyników protokołu sekcyjnego:

"Rozpoznanie kliniczne: głębokie niedotlenienie, niewydolność krążeniowo-oddechowa. Podejrzenie infekcji wewnątrzmacicznej. Rozpoznanie sekcyjne: noworodek bez wad rozwojowych. Otwór owalny otwarty. Przetrwały przewód Botalla. Niedodma pierwotna płuc. Przekrwienie narządów wewnętrznych. Rozpoznanie patomorfologiczne: 1. Mózg z drobnymi wybroczynami krwi. 2. Wątroba z cechami przekrwienia i niewielkimi limfocytarnymi naciekami zapalnymi. 3. Miąższ nerki z cechami przekrwienia. 4. Nadnercze z wylewami krwi. 5. Serce o prawidłowym obrazie mikroskopowym. 6. Miąższ płucny z cechami niedodmy i obecnością nacieków zapalnych złożonych głównie z granulocytów."

Czy nieprawidłowości wynikające z rozpoznania mają związek jedynie ze skrajnym wcześniactwem mojego synka? Czy wyniki tej sekcji są niepokojące pod kątem kolejnej ciąży? Czy wyniki wskazują na konieczność udania się do jakiegoś specjalisty przed kolejną ciążą i prowadzenie tej ciąży pod szczególnym nadzorem na którąś z wykazanych w rozpoznaniu nieprawidłowości? Proszę o interpretację rozpoznania, odpowiedzi na zadane pytania i wszelkie nasuwające się wskazówki.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Wynik badania morfologicznego wskazuje na nieprawidłowości związane ze zbyt wczesnym ukończeniem ciąży, czyli oznacza to, że ciąża prawdopodobnie rozwijała się prawidłowo, jednak nie trwała wystarczająco długo, by rozwój był na tyle zaawansowany, by dziecko mogło przeżyć.

Wszystkie wymienione odchylenia od normy nie są wynikiem wad genetycznych, co dobrze rokuje na przyszłość i na ten czas nie ma potrzeby przeprowadzania badań genetycznych Pani i partnera.

Przedwczesne ukończenie ciąży było spowodowane prawdopodobnie infekcją wewnątrzmaciczną.

Uważam, że nie ma zaleceń, by kolejna ciąża była prowadzona w sposób szczególny, gdyż, jak już wcześniej wspomniałam, przyczynami porodu przedwczesnego nie były wady genetyczne.

Zazwyczaj diagnostykę w kierunku poronień lub porodów przedwczesnych przeprowadzamy, gdy sytuacje takie pojawiają się przynajmniej trzy razy.

Myślę jednak, że przed kolejną ciążą warto jest się odpowiednio przygotować.
Dobrze by było, gdyby dała sobie Pani przynajmniej trzy miesiące przerwy przed staraniem się o kolejne dziecko.

Ważne jest również, aby wykonała Pani wszystkie podstawowe badania (morfologia, badania hormonalne, poziom żelaza). Dobrze, gdyby również zostały przeprowadzone badania w kierunku ureoplazmy, chlamydii, toxoplazmozy oznaczone z wymazu szyjki macicy. Infekcje takie można łatwo wyleczyć, a zdecydowanie zwiększa to prawdopodobieństwo pomyślnego przebiegu kolejnej ciąży.

Warto również przeprowadzić badanie w kierunku zespołu antyfosfolipidowego, który często bywa przyczyną niepowodzeń położniczych.

Pozdrawiam!