Przekroczone płytki krwi i PCT u niemowlaka

Witam, wczoraj zrobiłam mojej 4-miesięcznej córce badania moczu i krwi i wyniki wykazały przekroczone płytki krwi (459) oraz PCT (0,48%). Dodaję, iż córka ma mały katarek. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Laboratorium na wynikach badań najczęściej podaje normy referencyjne dla dorosłego człowieka. Poziom płytek krwi 459 tys. jest tylko nieznacznie podwyższony dla dorosłego, a dla niemowlęcia jest poziomem normalnym. Również wskaźnik PCT jest w granicach normy dla niemowlęcia. Ponadto dodatkowe parametry dotyczące płytek krwi, w tym PCT, mogą być oceniane jedynie w stosunku do zmienionego poziomu płytek krwi.

Proszę o spokój. Córeczka jest na pewno zdrowym dzieckiem. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów, zwłaszcza w okresie niemowlęctwa, proszę zgłaszać się do swojego lekarza pediatry.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.