Przekrwione oczy - czy powinienem udać się do lekarza, jakiego?

Witam, od dłuższego czasu po basenie mam strasznie przekrwione oczy, praktycznie tak przekrwione, że całe gałki są czerwone, przekrwienie znika, ale z czasem. Nie wiem czy jest to jeszcze przemęczenie, czy muszę już udać się do lekarza, kardiologa czy jakiegoś innego? Miałem problemy z sercem w młodości. Proszę o pomoc i z góry dziękuję!
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam!
Przekrwienie oczu, a w zasadzie spojówek, może być spowodowane dwoma głównymi przyczynami, tj. infekcyjnymi i nieinfekcyjnymi.
Z infekcyjnych najczęściej mamy do czynienia z bakteryjnym zapaleniem spojówek (ból, zaczerwienienie, ropna wydzielina) oraz z wirusowym zapaleniem spojówki i rogówki (także ból, zaczerwienienie, obrzęk spojówki, śluzowa wydzielina).
Natomiast z częstszych przyczyn nieinfekcyjnych można wymienić: wylew podspojówkowy, alergiczne zapalenie spojówek, urazy mechaniczne i ciała obce (ubytek nabłonka rogówki), chemiczne podrażnienie tkanek powierzchni oka.
W opisanej sytuacji najbardziej prawdopodobną przyczyną jest reakcja alergiczna lub chemiczne podrażnienie spojówek przez wodę w basenie. Przy bardzo dużym wysiłku możliwe też jest powstawanie wylewów podspojówkowych, które wchłaniają się samoistnie w ciągu kilkunastu dni.
Powiązanie tego faktu ze schorzeniem serca wydaje się być mało prawdopodobne, choć nie niemożliwe.
Proponowałabym jednak najpierw udać się do okulisty by określił przyczynę tych dolegliwości. Czasami wystarczy wypłukanie worka spojówkowego bezpośrednio po wyjściu z basenu sterylnym roztworem soli fizjologicznej lub zastosowanie sztucznych łez (do nabycia w aptece bez recepty) - bez konserwantów!
Pozdrawiam