Przepuklina kręgosłupa a odchudzanie

witam mam pytanie chce schudnąc dla siebie i mojego kręgosłupa ponieważ mam przepukline i niestety nie moge chodzic na fitnes ani biegac nie wiem juz co mam robi lekarz powiedział ze nie moge skakac ani nic takiego a wiem ze sama dieta nie pomoż ;(pozdrawiam

Witam serdecznie, dla Pani kregosłupa bardzo wskazane jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała, jednak mając przepuklinę musi Pani robić to bardzo powoli. Powód jest bardzo prosty. Tkanka mięśniowa, ale i tkanka tłuszczowa utrzymują kregosłup w prawidłowej postawie. Jeśli drastycznie zmniejszy Pani ilośc tkanki tłuszczowej, a nie wzmocni mięśniowej, to kręgosłup straci oparcie i będzie podatny na problemy typu przepuklina między kręgowa. W przypadku przepukliny międzykręgowej fitness nie jest wskazany, podobnie jak wiele innych, wydawałoby się prostych, ćwiczeń jak brzuszki czy skłony. Tak więc w pani przypadku dieta to jeden element. dobrze dobrane ćwiczenia wzmacniające kregosłup, to drugie. Polecam poszukanie w pani okolicy specjalisty McKenzie, który leczy takie schorzenia za pomocą prostych ćwiczeń rehabilitacyjnych. Wykaz certyfikowanych terapeutów leczacych tą metodą znajdzie Pani na stronie www.mckenzie.pl. Do tego proszę uregulować posiłki i jeść 5 razy dziennie o stałych porach, wypijać 1,5-2l wody, wyeliminować napoje słodzone , ciastka cukierki. To tak na szybko. A jeśli chce Pani zrobić to wszystko na poważnie i zdrowo, to sugeruje udać się do dietetyka w Pani okolicy, który opracuje dla Pani dietę i poprowadzi przez proces odchudzania. pozdrawiam Jolanta Łobocka

Witaj,
zacznij od zmiany nawyków żywieniowych czyli jedz 4 posiłki dziennie w regularnych odstępach, do każdego posiłku dodaj surowe warzywo lub niewielką ilość owoców, spożywaj pełnoziarniste produkty zbożowe, pij niegazowaną wodę mineralną , zieloną i czerwoną herbatę, zrezygnuj ze słodyczy, słodkich napojów gazowanych i fast foodów. Skonsultuj się z lekarzem czy możesz uczęszczać na basen. W przypadku gdy nie możesz biegać ani intensywnie ćwiczyć nawet zwykłe spacery będą stanowiły dobrą formę ruchu. Pamiętaj jednak by każda aktywność fizyczną a w szczególności jej intensywność i częstotliwość skonsultować ze swoim lekarzem.
Pozdrawiam
Marzena Rojek

Witam serdecznie,

Zdecydowanie połączenie diety i aktywności fizycznej daje lepsze efekty w odchudzaniu ale już samą dietą możemy zrzucić kilka kilogramów, więc proszę się nie poddawać tylko wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe. Do tego postara się Pani więcej spacerować, spędzać czas (w miarę możliwości i tego na co pozwala lekarz) bardziej aktywnie.
Musi Pani zadbać o regularność posiłków. Należy jeść 5posiłków dziennie w odstępach 2,5-3h. Dzień należy rozpocząć od pełnowartościowego śniadania zjadanego do 1h po przebudzeniu zaś kolację 3-4h przed snem. Należy pić 1,5-2l czystej wody mineralnej dziennie w celu nawodnienia organizmu oraz jego oczyszczenia. Powinna Pani również zrezygnować z żywności silnie przetworzonej, tłustej, kolorowych napoi oraz słodyczy. Zalecam wybierać chude białe mięsa, jedynie razowe pieczywo oraz brązowy ryż, makaron i gruboziarniste kasze. Należy zjadać dużo warzyw oraz owoce w celu dostarczenia cennego błonnika. Na kolację ograniczamy węglowodany a skupiamy się na białku.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację
tel 506225670
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk

Anna Porada Dietetyk, Wrocław

Witam serdecznie,
Sama dieta pomoże! Efekty będą nieco wolniejsze, ale trwałe. Proszę zgłosić się do poradni, a zaręczam Panią iż dietetyk tak ustali dietę iż będzie Pani chudnąć 0,5-1kg tygodniowo.

Witam,w takiej sytuacji proponuję zmienić nawyki żywieniowe na bardziej korzystne dla zdrowia i mająca na celu redukcję tkanki tłuszczowej, a także jako aktywność fizyczną wprowadzić basen. To jedyny sport, w którym pracują wszystkie mięśnie, a nie obciąża kręgosłupa.
Pozdrawiam
Justyna Antoszczyszyn

Witam,
Powodzenie odchudzania to w głównej mierze dieta, stanowi ok. 70% sukcesu. Pozostałe 30% to aktywność fizyczna. Dlatego proponuję Pani rozpocząć od zmiany nawyków żywieniowych, choć tak na prawdę nie wiem jakie one są. przypuszczam jednak, że jeśli nie może pani schudnąć, to można je poprawić i wpłynąć na ubytek masy i to głównie masy tłuszczowej. Ważne jest, aby zdrowe odżywianie było poparte sumienną i ugruntowaną wiedzą, dlatego polecam wizytę u specjalisty, który na pewno doradzi w sposób indywidualny, podchodząc konkretnie do Pani osoby.
Oczywiście ważne jest aby wzmacniać mięśnie i budować tkankę mięśniową i tu polecałabym najmniej inwazyjną formę aktywności czyli pływanie, gdzie nie obciąża Pani kręgosłupa, a wypracowuje Pani masę mięśniową i to właściwie wszystkich mięśni. Oczywiście jeśli nie ma przeciwskazań ze strony lekarzy, to można również spacerować, jeśli to możliwe oczywiście (należy słuchać własnego ciała, jeśli mówi dość nie należy się przeciążać, bo może to poskutkować większymi problemami zdrowotnymi), tego typu forma aktywności powinna być nie krótsza niż 45 minut aby dała efekt spalania tkanki tłuszczowej i budowania tkanki mięśniowej.
Pozdrawiam serdecznie
"Per Vita" Gabinet Dietetyczny Małgorzata Ledwoń