Przepuklina kręgosłupa a trenowanie sztuk walki

Witam, od 5 lat trenowałam różne sztuki walki (taekwondo, krav maga, aikido), niestety w ubiegłym roku w grudniu doszło u mnie do przepukliny L4-L5-S1 oraz stwierdzono kregozmyk (2mm) L5-S1. Lekarze namawiaja do operacji, rehabilitant do ćwiczeń. Obecnie po intensywnej rehabilitacji nie mam już bóli, ustapilo też porażenie nerwu strzałkowego. Czy będę mogła wrócić do aikido bądź innej sztuki walki (karate, kendo) teraz czy po operacji? Pozdrawiam Anna

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Obecnie tego nie polecam. W takiej sytuacji należałoby zgłosić się do neurochirurga. Prawdopodobnie konieczny będzie zabieg operacyjny.