Przepuklina powłok jamy brzusznej u niepełnosprawnego dziecka

Witam! U mojego niepełnosprawnego 31l. syna (zespół Downa), lekarz zdiagnozował za pomocą USG powłok j.brzusznej przepuklinę wielk. 44 mm z wrotami 9 mm. Czy jest potrzeba natychmiastowej operacji? Czy można ją wykonać laparoskopowo? Mieszkamy w Sosnowcu, czy każdy szpital z oddziałem chirurgicznym wykona taki zabieg w ten sposób? Bardzo jestem zmartwiona, jak syn będzie zachowywał się przed i po zabiegu. On nie wszystko rozumie i boi się służb medycznych. Proszę o radę. Zatroskana matka.

Na pewno warto syna do tego przygotować. Jeśli korzystają Państwo z pomocy terapeuty lub ośrodka wspierającego osoby niepełnosprawne, warto skonsultować się z nimi odnośnie najlepszej metody przekazania informacji i przygotowania. Jeśli jest Pani sama, warto we w miarę jasnych barwach opisać czekającą syna zmianę. Nie należy jednak kłamać czy być nierzetelnym w opisie. Warto pamiętać, by skupiać się na celu (zdrowie, lepsze samopoczucie) i w miarę odpowiedzieć na ewentualne pytania syna. Ważne by miał przy sobie swoje ulubione, stanowiące o poczuciu bezpieczeństwa rzeczy (np ulubiona poduszka czy muzyka na słuchawkach itp). A także by przekazać służbom medycznym jak mogą uspokoić syna, na co jest szczególnie wrażliwy itp. Ważne także, by sama prezentowała Pani postawę spokojną. Lękowe nastawienie bowiem może się udzielić synowi, a wówczas będzie mu trudniej.