Przepuklina rozworu przełykowego a kulturystyka

Witam, mam 20 lat, od 3 lat trenuję kulturystykę. Jakiś czas temu zaczęły się moje problemy żołądkowe. Po licznych badaniach, a w końcu gastroskopii, wykryto u mnie przepuklinę rozworu przełykowego z refluksowym zapaleniem przełyku. Stan zapalny leczyłem Polprazolem, dało się odczuć poprawę, ale dolegliwości ciągle nawracają, głównie uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, zaleganie pokarmu, wzdęty brzuch, nudności. To wszystko bardzo utrudnia, a wręcz uniemożliwia mi kontynuowanie tego sportu, gdzie główną rolę odgrywa dieta (6 posiłków dziennie), podnoszenie dużych ciężarów, picie dużych ilości wody na treningu. Gastrolog, u którego byłem prywatnie na wizycie, powiedział że będę musiał skończyć z kulturystyką, ponieważ moje dolegliwości spowodowane są czynnikiem mechanicznym (wzrastające ciśnienie w jamie brzusznej podczas podnoszenia), co skutkuje dyspepsją. Przepisał mi dwa nowe leki, również inhibitory pompy protonowej, aby wyleczyć stan zapalny. Postanowiłem, że zrobię wszystko, aby móc dalej trenować. Moje pytania brzmią: Czy mogę poddać się operacji tej przepukliny (wpust wielkości 3 średnic aparatu)? Liczę się z tym, że będę musiał zrobić to prywatnie. Jakie są szanse, że będę mógł trenować dalej po ewentualnym zabiegu? Którą klinikę wybrać? Dziękuję za odpowiedź.

Czy mogę poddać się operacji tej przepukliny (wpust wielkości 3 średnic aparatu)?

  • Jeśli leki do końca nie są skuteczne, a Pan nie chce zmienić swojego trybu życia jedynym sposobem zwalczenia przepukliny rozworu przełykowego jest leczenie operacyjne. W Pana przypadku aktywnego trybu życia najlepszą metodą operacji byłaby operacja z zastosowaniem laparoskopii.

Liczę się z tym, że będę musiał zrobić to prywatnie.

  • Ma Pan wskazania do operacji, więc nie ma potrzeby wykonywania jej na drodze leczenia na własny koszt. NFZ opłaca koszty takich operacji, jeśli Pan jest ubezpieczony nie powinno być z tym kłopotu.

Jakie są szanse, że będę mógł trenować dalej po ewentualnym zabiegu?

  • Z reguły po miesiącu od tego zabiegu w pełni można obciążać organizm i nie ma co do tego przeciwwskazań.

Którą klinikę wybrać?

  • To zależy w jakim rejonie Polski Pan mieszka. Z reguły informacje na ten temat można bez problemu znaleźć w Internecie. Jednak o dalszym postępowaniu musi zadecydować gastroenterolog.