Przerwałam branie tabletek i okres spóźnia się miesiąc

Witam. Wzięłam jedno opakowanie tabletek. Rozpoczęłam i drugie, jednak po zażyciu 20 tabletek przerwałam ich branie. Wraz z odstawieniem pojawił się okres, jednak po miesiącu kolejny nie wystąpił, i spóźnia się już miesiąc. Czy to normalne? Podkreślam, że nie współżyję z chłopakiem, jednak uprawiamy regularnie petting. Mogę wykluczyć ciążę?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych występuje tzw. krwawienie z odstawienia - to nie jest prawdziwa miesiączka, tylko reakcja organizmu na spadek poziomu hormonów we krwi. Potem rozpoczyna się pierwszy po odstawieniu tabletek cykl owulacyjny, w którym owulacja może wystąpić trochę później niż zwykle. Co za tym idzie "prawdziwa miesiączka" (czyli drugie krwawienie po odstawieniu pigułek) może nastąpić nieco później. Jeśli niepokoi Panią opóźnienie miesiączki, to proszę wykonać test ciążowy - dostępny w aptece bez recepty, koszt 5-20 zł.

Pozdrawiam!