Przerwałam zażywanie tabletek i do tej pory nie dostałam okresu. Dlaczego?

Witam, od kilku lat stosowalam antykoncepcje (9 lat). Przerwałam miesiąc temu, ale jeszcze nie pojawiła mi się miesiączka, nie wiem czy jest to normalne zjawisko,czy może mogę podejrzewać, że jestem w ciąży? Dziękuję. Anna

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Odstawienie tabletek po kilkuletnim okresie ich stosowania często wywołuje zaburzenia miesiączkowania. Krwawienia zmieniają swój charakter, są nieregularne, różnej objętości. Taki stan może utrzymywać się do 6 miesięcy. Jeżeli zatem po odstawieniu tabletek stosowała Pani inne metody zabezpieczenia szanse na ciążę są minimalne. Warto jednak wykonać test ciążowy, jeżeli doszło do niezabezpieczonego stosunku już w dniu następnym od przyjęcia ostatniej tabletki. Wraz z ich odstawieniem traci się ich działanie antykoncepcyjne.

Pozdrawiam