Przerwałam zażywanie tabletek i objawy powróciły - co robić?

Witam, prawie rok temu wykryto u mnie nadżerkę szyjki macicy, lekarz jedynie wyleczył mi stan zapalny i pobrał cytologię, wynik - grupa I. Jednak miałam stale krwawienia międzymiesiączkowe oraz żółtawą wydzielinę. Lekarz przypisał mi półroczną kurację tabletkami antykoncepcyjnymi - moje wszystkie dolegliwości ustały. Jednak teraz od pół miesiąca nie biorę już tabletek i wygląda na to, że wszystkie objawy powróciły. Co mam zrobić?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli wydzielina była niecuchnąca, lekarz nie stwierdził infekcji, to była (i jest) ona prawdopodobnie związana ze zmianami hormonalnymi - w przebiegu naturalnego cyklu płciowego lub patologicznymi. W pierwszym przypadku krwawienia mogły towarzyszyć owulacji, jeśli pojawiały się na około dwa tygodnie przed miesiączką, w drugim zaś mogły świadczyć np. o niedomodze lutealnej, jeśli trwały przez ok. dwa tygodnie przed menstruacją. Podobnie nadżerka u młodych kobiet często spowodowana jest wysokim poziomem estrogenu i jako taka nie musi być leczona.

Myślę, że może się Pani udać do lekarza na badanie kontrolne. Jeśli nie stwierdzi on żadnych niepokojących zmian, to nie będzie chyba wskazań do kontynuowania antykoncepcji hormonalnej, która nie leczy powodów nieprzyjemnych objawów, a jedynie maskuje je. Jeśli występuje niedomoga lutealna, to kuracja progesteronem będzie konieczna dopiero, gdy podejmie Pani decyzję o chęci zajścia w ciążę.

Pozdrawiam serdecznie!