Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Kobieta, 29 lat

Witam!  Mam 25 lat i od kilku lat przyjmuje tabletki antykoncepcyjne L***. Podczas przyjmowania ostatniego opakowania, zapomniałam o kilku tabletkach (był to drugi tydzień przyjmowania tabletek, tabletka 12,13, 14). Przerwałam całkowicie opakowanie. Dzień po ominięciu tych 3 tabletek dostałam okres, dwa tygodnie po poprzednim okresie. Upłynął już dokładny miesiąc od ostatniej miesiączki, ale fizycznie nie pokazała się ona jeszcze, mimo iż odczuwam wszystkie dolegliwości jakie z reguły towarzyszą mi przed miesiączką.  Czy przerwanie opakowania w moim przypadku może być przyczyną rozregulowania cyklu?  Jak bardzo może się on rozregulować?  Kiedy mogłabym zacząć przyjmować kolejne opakowanie tabletek?  Czy mogłabym zacząć przyjmować tabletki jak zazwyczaj, przy rozpoczęciu się okresu, czy zalecane jest odczekanie jakiegoś czasu?  Za udzieloną pomoc serdecznie dziękuję.  

 Redakcja abcZdrowie 79
Redakcja abcZdrowie Stażysta/Rezydent, Warszawa Śródmieście

Witam!

Trudno w przypadku stosowania antykoncepcji hormonalnej mówić o rozregulowaniu okresu - ponieważ nie ma w takim przypadku miesiączki w tradycyjnym tego słowa znaczenia (przecież nie ma owulacji). Krwawienie, które występuje w trakcie 7-dniowej przerwy, jest spowodowane gwałtownym spadkiem stężenia hormonów we krwi. Dlatego krwawienie w czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej jest nazywane "krwawieniem z odstawienia".  Przerwa wyrównawcza ma na celu naśladowanie fizjologicznego cyklu.

Dlatego krwawienie, jakie u Pani wystąpiło było spowodowane - nie przyjmowaniem przez 3 dni  tabletek. Obecnie proponuję zaczęcie nowego opakowania tabletek hormonalnych, w pierwszym dniu następnego cyklu (czyli w 29. dniu licząc od dnia przyjęcia pierwszej tabletki nieukończonego blistra).

Serdecznie pozdrawiam.

lekarzy jest teraz online

Zapytaj lekarza
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500