Łękotka przeskakująca i opuchnięte kolano

Witam, od tygodnia chodzę z bolącym kolanem. Wcześniej łękotka przeskakiwała mi, ale potem wracała na swoje miejsce, miałam takie swoje ćwiczenie, ale nie tym razem. Gdy poszłam do pracy, po trzech godzinach kolano spuchło i bolało. Po pracy pojechałam do szpitala (zaznaczę, że mieszkam w Anglii), ale tam mi powiedzieli, że jest ok i mam tylko tydzień wolnego wziąć, zmęczenie nogi. Na drugi dzień poszłam do przychodni, bo jestem niecierpliwą osobą, zresztą muszę wrócić do pracy, tam pani doktor wysłała mnie na RTG. Dodam, że mam teraz dwa tygodnie zwolnienia, a noga jak dłużej chodzę boli i puchnie. Wiem, że to niewiele informacji, ale proszę mi powiedzieć, czy RTG wystarczy do zdiagnozowania czy to łękotka i o jakie badania mam w razie czego poprosić. I najważniejsze, czy mogę pracować? Jeżeli pójdę do pracy to coś się może stać, nie cierpię tak siedzieć i czekać nie wiadomo na co. Dziękuję, Asia

Lek. Marta Hat

Witam! Nie wspomniała Pani, czy przy wizycie w szpitalu wykonano jakieś badania dodatkowe, czy była Pani badana przez ortopedę. Istotne jest także to, jakie charakter miały wcześniejsze problemy z łąkotką (czy były diagnozowane, jakie były objawy). Charakterystyczne dla tego rodzaju uszkodzeń są bolesność uciskowa w okolicy szpary stawowej, zablokowanie ruchów kolana, także wysięk w stawie. W badaniu fizykalnym jest szereg tzw. testów łąkotkowych, które maja znaczenie przy ustaleniu rozpoznania. Wśród badań dodatkowych RTG stawu kolanowego ma znaczenie wspomagające, które pozwala wykluczyć inne patologie, inne badania to USG, rezonans magnetyczny (jednak z wielu badań wynika, że nie mają one większej czułości w rozpoznaniu uszkodzeń łąkotek niż badanie fizykalne) lub inwazyjna artroskopia. Wskazane jest oszczędzanie kończyny, więc dobrze byłoby, aby wykorzystała Pani zwolnienie. Pozdrawiam