Przeszczep nerki. Życie z jedną nerką.

Zastanawiam się jak wygląda "dalsze" życie z jedną nerką, chodzi mi tutaj o dawcę nerki. Jak wyglądałoby takie życie, tzn. czy mozliwe jest założenie rodziny i czy nie ma powikkłań w przebiegu ciąży? Rozumiem, że takie informacje otrzymuje się od lekarzy przed zabiegiem, ale ja chciałabym wcześniej o nich wiedzieć, żeby się przygotować psychicznie.
ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam ponownie!

Życie osoby, która w wyniku oddania nerki do przeszczepienia rodzinnego, czyli osoby z jedną nerką, zmienia się w małym stopniu. Tak jak napisałem w poprzedniej odpowiedzi na Pani pytanie, problemy powstają zazwyczaj, gdy zaczyna się dziać coś złego z jedyną nerką. Ważne jest dbanie o nią i zapobieganie jej uszkodzeniu.

Życie z jedną nerką nie przeszkadza w żadnym stopniu w "zakładaniu rodziny". Nie obserwuje się zwiększonej ilości bezpośrednich poiwkłań ciąży. Nie ma też problemów z samym zajściem w ciążę. Pacjent z jedną nerką prowadzi normalne życie - społeczne, rodzinne. Zresztą większość osób, które dostały nową nerkę, również wraca do normalnego życia - bez dializ.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.