Przetrwały przewód tętniczy Botalla - leczenie

Witam serdecznie, mam pytanie dotyczące zdrowia mojej 2,5-letniej córeczki, która dokładnie rok temu przeszła chorobę kawasaki. Choroba ta poza objawami skórnymi nie dała żadnych powikłań sercowych, ani zmian w naczyniach krwionośnych. Mimo, że córka miała wielokrotnie robione Echo serca, nie wykryto żadnych nieprawidłowości w sercu, aż do ostatniego badania Echo, w którym wykryto przetrwały przewód tętniczy Botalla. Przepływ jest podobno niewielki, ale lekarz prowadzący zlecił jak najszybsze zamknięcie go. Bardzo martwię się o zdrowie córci, ponieważ domyślam się, że przetrwały przewód tętniczy Botalla jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia dziecka. Czy mogłabym uzyskać od Państwa odpowiedzi na kilka pytań: 1. czy przy zabiegu zamknięcia przewodu Botalla dziecko musi być zupełnie zdrowe? Ponieważ córcia ma katar, niedoleczone dwa zęby z próchnicą, alergię na orzechy. 2. czy mogę zaszczepić ją przeciw pneumokokom, a w późniejszym czasie przeciw meningokokom? Czy wada serca w postaci Botalla dyskwalifikuje dziecko to ww. szczepień? Czy po chorobie kawasaki takie szczepienia są wskazane? Dodam, że corcia miała podane rok temu immunoglobuliny w leczeniu choroby kawasaki, lecz po 6 miesiącach była już szczepiona przeciw odrze, śwince, różyczce. 3.czy ewentualnie po szczepionce przeciw pneumokom można wykonać zabieg zamknięcia przewodu Botalla? Ewentualnie w jakim odstępie czasu? 4.jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu zamkięcia przewodu Botalla? Czy po takim zabiegu dziecko można uznać za zupełnie zdrowe? Czy potrzebne są częste kontrole kardiologiczne, podawanie leków nasercowych, antybiotyków itd? 5. czy po zabiegu zamknięcia przewodu Botalla zdarzają się jakieś powikłania? 6. czy choroba kawasaki dyskwalifikuje dziecko do zabiegu zamknięcia przewodu Botalla? 7. czy przy wadzie serca jaką jest przetrwały przewód tętniczy Botalla trzeba stosować osłonę antybiotykową, jako profilatykę zapalenie wsierdzia i innych chorób serca? Bardzo serdecznie proszę o poradę kardiologa dziecięcego, ponieważ czuję się bezradna w tej sytuacji i zupełnie nie wiem, czego mogę się spodziewać :((( Pozdrawiam, Anna Kozłowska
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Zamknięcie przewodu Botalla jest zabiegiem, który można wykonać planowo.

Zazwyczaj kardiochirurg wykonujący zabieg uprzedzi jak dziecko powinno być do niego przygotowane.

Jeśli chodzi o szczepienia to nie ma przeciwwskazań do ich wykonania.

Leczenie przetrwałego przewodu tętniczego Botalla polega na podwiązaniu i przecięciu przewodu. Zabieg daje całkowite wyleczenie.
Powrót do zdrowia i pełnej sprawności jest dosyć szybki.

Jest kilka technik operacyjnych ale która będzie najlepsza zdecyduje lekarz wykonujący operację.

Po zabiegu nie ma potrzeby profilaktyki antybiotykowej.

Pozdrawiam!