Przewlekające się gorączki i zmienione wyniki badania krwi - dlaczego tak się dzieje?

Od 3 miesięcy bardzo często choruję. Za każdym razem dostawałam antybiotyk i chorowałam z wysoką gorączką - ostatnio do 39,5 st. Ledwo wydobrzeję, łapię następna chorobę. Teraz, tuż po anginie, dopadła mnie biegunka w temperaturą do 39 st. Zrobiłam badania krwi. I prosiłabym o pomoc w interpretacji. Morfologia: WBC 11,9 (norma:4.0 -10.0), lym [tys./ul] 1.7 (1.5-4.0), mon [tys./ul.] 0.3 (0.2-1), gra [tys./ul] 9.9 (2.5 - 6.5), RBC 4.48 (3.70-5.20), HGB 12.6 (12-16), HCT 36.9 (37-47), MCV 82 (80-98), MCH 28.2 (27-32), MCHC 34.3 (32-38), RDW 14.6 (10-15), PLT 330 (150-350), PDW 14.1 (0-19), MPV 8.1 (6.5-10.5), PCT 0.267 (0.100-0.500). Rozmaz manualny: neu. 70.00, eos 1.00, lym 29.00. OB 11 (3-15). Żelazo: 4,5 (9-31,3). ALT 18 (0-40), AST 14 (0-41), creatynine 0.88 (0.6-1.3), CRP: 70,2 (0-5).
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W wyniku morfologii krwi zwraca uwagę podwyższone stężenie białych krwinek, a dokładniej granulocytów obojętnochłonnych. Wysokie jest także stężenie CRP, które jest parametrem świadczącym o istnieniu procesu zapalnego. Odchylenia te sugerują infekcję bakteryjną i mogą wynikać z faktu, że jak Pani pisze, jest Pani bezpośrednio po przebyciu anginy.

Biegunka, która u Pani wystąpiła, może być powikłaniem leczenia antybiotykami (zwłaszcza, jeśli w trakcie antybiotykoterapii nie stosowała Pani leków osłonowych). Powinna udać się Pani do lekarza, który zbada Panią, zbierze wywiady i zaleci dalsze postępowanie. Jeśli biegunka utrzymuje się od dłuższego czasu, być może konieczne będzie wykonanie badania mikrobiologicznego kału.

W wynikach badań obniżone jest także stężenie żelaza we krwi. Aby dokładniej ocenić rezerwy ustrojowe żelaza, należałoby wykonać dodatkowe badania (nie powinno się ich wykonywać jednak bezpośrednio po infekcji). Z całą pewnością powinna jednak Pani zadbać, aby w diecie znalazła się odpowiednia ilość tego pierwiastka, jak również poprawiającej jego wchłanianie witaminy C.

Nie wiem, jak często i jakiego typu infekcje przechodziła Pani w ostatnim czasie. Pisze Pani o "przewlekających się gorączkach" - czy pojawiają się one także bez innych cech infekcji? Nawracające bądź utrzymujące się długi czas stany gorączkowe wymagają diagnostyki. Lekarz po zbadaniu Pani zleci najprawdopodobniej wykonanie niezbędnych badań (krwi, moczu, badań obrazowych) i na podstawie wyników zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Pozdrawiam.