Przewlekła pokrzywka idiopatyczna

Witam. Od kilku lat cierpię na przewlekłą pokrzywkę idiopatyczną, miewam wykwity pokrzywki. Czy ta choroba jest wyleczalna?. Nie miałem robionych testów alergologicznych. Ale z obserwacji i po konsultacjach z lekarzem, wnioskujemy, że to stres. Czy to możliwe, że stres jest czynnikiem dominującym?. I czy tę przypadłość w pewien sposób można wiązać z depresją?.

Dzień Dobry,
Stres jest podłożem do rozwoju wielu chorób somatycznych często skórnych. Można to łączyć z depresją. Jeżeli chodzi o stres to jest to czynnik do rozwoju tzw. depresji egzogennej czyli wywołanej głównie przez czynniki zewnętrzne.
Psychoterapia jest skuteczną metoda leczenia - posiada jednak małe minusy - leczenie może potrwać dłużej - ok. 1 - 2 lat. z dobrych informacji - może Pan leczyć się w ramach NFZ. Na stronie NFZ jest nr tel kontaktowy ( oddzial w zależności od województwa, w którym mieszka Pan - uzyska Pan dalsza informacje) serdecznie pozdrawiam, Dorota Szykulska-Paprocka

Pokrzywka jest psychodermatozą. Stres może być odpowiedzialny za występowanie, utrzymywanie się i okresowe nasilenia objawów skórnych. Tzw. stres jest zazwyczaj jednym z objawów zaburzeń lekowych (nerwicowych) lub depresyjnych, które należy jak najszybciej zacząć leczyć u lekarza psychiatry. Może być również wskazana psychoterapia.