Przewlekłe bóle brzucha u 12-latka

Mojego syna często boli brzuch, ostatnio skarży się, że boli go z lewej strony pod żebrami. Czy to może być trzustka i czy dziecko 12-letnie powinno skarżyć się na takie dolegliwości?

Lek. Marta Hat

Witam! W przypadku ostrego bólu brzucha należy w trybie pilnym skonsultować się z lekarzem. Jeżeli dolegliwości występują przewlekle i nie mają dużego nasilenia wskazana jest planowa wizyta u pediatry. Przed nią warto zaobserwować w jakich sytuacjach pojawiają się dolegliwości (po jedzeniu, po wysiłku itp.), co je łagodzi, a co nasila, czy towarzyszą mu inne objawy (nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, podwyższona temperatura). Bóle brzucha są dość częstym problemem zgłaszanym przez dzieci, na szczęście tylko część z nich jest spowodowana przez poważniejszą chorobę. Ból w lewym podżebrzu może być związany z zapaleniem błony śluzowej żołądka, chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, zatruciem pokarmowym, obecnością pasożytów, stresem. Zapalenie trzustki u dzieci występuję rzadziej niż u dorosłych i jest spowodowane głównie nieprawidłowościami w obrębie dróg żółciowych oraz urazami jamy brzusznej (zwłaszcza uderzeniem kierownicą roweru w brzuch). Po badaniu fizykalnym lekarz powinien zaproponować dalsze postępowanie. Pozdrawiam