Przewlekłe infekcje grzybiczne pochwy

Witam. Od 5 lat mam problem z nawracającymi infekcjami grzybicznymi pochwy. Pojawiały się one po kuracji antybiotykami. I co kilka miesięcy sytuacja się powtarza. Mam przepisywane różne leki, typu globulki dopochwowe, krem dopochwowy, doustnie  itp. Pomimo tego infekcje powracają. Chciałabym wiedzieć, czy istnieje jakikolwiek sposób wyleczenia się tych infekcji i czy takie nawracające zapalenia mogą mieć wpływ na zajście w ciążę?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Leczenie grzybic u osób ze skłonnościami do tego typu infekcji jest trudne. A Pani najprawdopodobniej ma właśnie te skłonność. Opisane przez Panią leczenie, które wdrożono u Pani, zgadza się ze standardami  leczenia grzybicy pochwy - najpierw leczenie miejscowe (maści, globulki), w razie niepowodzenia - doustne. Nawracające infekcje grzybicze powinny skłonić do wykonania badań w kierunku np. cukrzycy, chorób tarczycy. Polecam artykuł na ten temat. Może też Pani spróbować stosować się do zaleceń na temat profilaktyki grzybicy pochwy (dieta - unikanie słodyczy, odpowiednia bielizna, itp.). Nie jestem jednak w stanie orzec, czy takie działania poskutkują akurat u Pani.

Pozdrawiam!