Przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka

Przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka i rozrost dołeczkowy przy cechach atypii regeneracyjnej. Wynik badania: "Fragmenty błony śluzowej antrum z przewlekłym (+) nieaktywnym zapaleniem bez cech metaplazji jelitowej i zaniku. Ponadto widoczny ogniskowy rozrost dołeczkowy i pojedyncze wylewy krwi w blaszce właściwej oraz w kilku cewach gruczołowych cechy atypii regeneracyjnej". Najbardziej zaniepokoiły mnie te "cechy atypii regeneracyjnej", bo jak się je wpisze w Google, to zaraz wyskakuje lista nowotworów. Czy to oznacza cechy komórek rakowych? Marcin

Witam! Opis wskazuje na przebycie zapalenia krwotocznego inaczej nadżerkowego, które w tej chwili nie jest aktywne. Zmiany regeneracyjne świadczą o procesach gojenia. Z uwagi na to, iż w tym typie zapalenia po usunięciu czynnika sprawczego następuje zwykle szybka regeneracja, a co za tym idzie szybkie podziały komórek, istnieje większe ryzyko błędów podczas podziału komórki. Tak powstają komórki atypowe - nieprawidłowe. Komórki atypowe w obrazie histopatologicznym tkanki budzą niepokój i podejrzenie nowotworzenia. W opisanym przypadku atypia - jak już starałam sie wyjaśnić - wynika najprawdopodobniej z błędów powstałych podczas intensywnych podziałów w przebiegu procesów regeneracyjnych - gojenia. W tej sytuacji doradzałabym powtórzenie gastroskopii po kilku miesiącach z pobraniem wycinków z tego samego miejsca. Jako że nie znam powodów wykonania gastroskopii, dla pełnej interpretacji wyników konieczna jest ich konfrontacja z obrazem klinicznym przez lekarza, który zlecał badanie. Pozdrawiam