Przewlekle zapalenie błony śluzowej żołądka z powierzchownymi nadżerkami a ryzyko raka żołądka

Witam serdecznie! Z badania hist.-pat. wyszło, że mam przewlekle zapalenie błony śluzowej żołądka częściowo aktywne z powierzchownymi nadżerkami. Metaplazja jelitowa z dysplazją niskiego stopnia. Helicobakter pylori ujemne. Miałam leczenie controloc i tribux, lekarz powiedział, że następna gastroskopia za dwa lata. Po leczeniu nadal mam wzdęcia i uczucie dyskomfortu. Mam pytanie, czy stosować jakąś dietę, czego unikać? A w ogóle to czy to jest bardzo groźne, bo czytając artykuły w internecie to się dowiedziałam, że to jest stan przedrakowy? Bardzo proszę o odpowiedź.

Witam! Przedstawione rozpoznanie nie oznacza choroby bezpośrednio zagrażającej życiu. Opisane w badaniu hist.-pat. zmiany są stanem przedrakowym tzn., że w opisanej sytuacji istnieje zwiększone ryzyko rozwoju raka żołądka. Jednakże sytuacja nie wymaga żadnej interwencji, a jedynie obserwacji np. gastroskopia co 2 lata oraz ewentualna farmakoterapia. Odczuwane objawy ze strony przewodu pokarmowego mogą być wskazaniem do zastosowania leków regulujących pracę jelit np. trimebutin czy też likwidujących wzdęcia np. symetikon. Dieta w przypadku przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka szczególnie gdy występują nadżerki, powinna być taka sama jak w przypadku choroby wrzodowej żołądka. Zasadą tej diety jest spożywanie pokarmów, które nie pobudzają wydzielania soku żołądkowego, pokarmów lekkostrawnych, rozdrobnionych i o małej objętości. Szczegółowe informacje znajdzie Pani w artykule http://portal.abczdrowie.pl/dieta-w-chorobie-wrzodowej. Proponuje pozostać pod opieką gastroenterologa. Pozdrawiam serdecznie!