Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego oraz zwyrodnienie cholesterolowe śluzówki a usunięcie pęcherzyka

W badaniu USG stwierdzono: "Pęcherzyk żółciowy przeciętnej wielkości, w jego ścianie widoczny 4 mm kamień oraz podobnej wielkości dość liczne polipy. Na podstawie wyżej opisanych badań USG wycięto mi pęcherzyk żółciowy. Po przeprowadz badaniu histopatologicznym okazało się że było to: "Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego oraz zwyrodnienie cholesterolowe śluzówki." Żadne kamienie ani polipy! Czy w związku z powyższym konieczne było usunięcie tego pęcherzyka? Czy można było temu zapobiec?
ponad rok temu

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Zdarzają się przypadki, gdzie wstępne rozpoznanie za pomocą USG różni się od oceny histopatologicznej. Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego oraz zwyrodnienie cholesterolowe pęcherzyka żółciowego połączone z występowaniem objawów klinicznych są wskazaniem do cholecystectomii. W razie wątpliwości proszę skonsultować się z lekarzem prowadzącym.