Przewlekłe zapalenie pochwy - co robić?

Mam 22 lata, od ponad roku borykam się z nawracającym zapaleniem pochwy. Brałam już bardzo dużo różnych leków począwszy od M***, p*** przez gl, s*** p*** i inne leki których nazw już nie pamiętam. Jestem załamana ponieważ zapalenia wciąż wracają. Brałam tabletki antykoncepcyjne Y***, ale od 4 miesięcy nie biorę ich w nadziei na szybsze wyleczenie mojej choroby. Od 6 miesięcy w ogóle nie współżyje z moim partnerem. Nie wiem co mam robić, co miesiąc chodzę na wizytę do ginekologa, dostaje kolejne recepty na leki i nie widać żadnej poprawy albo poprawa jest zauważalna przez pierwszy tydzień. Boję się, że to przewlekłe zapalenie może przyczynić się do powstania jakiejś poważnej choroby, albo spowodować bezpłodność. Co mam robić? Bardzo proszę o radę

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

W przypadku nawracających zapaleń pochwy konieczne jest wykonanie posiewu. Rozumiem, że już to Pani miała zrobione. Pozwala to na włączenie właściwego leczenie. Być może trzeba powtórzyć badania i zrobić je w dobrym, rekomendowanym laboratorium. Powinna się Pani dowiedzieć o takie w swojej okolicy.

Jeżeli są to stany zapalne wywołane przez grzyby konieczna jest również odpowiednia dieta m.in. unikanie słodyczy, lodów. Trzeba również zaznaczyć, że jest grupa kobiet u których nawracające stany zapalne pochwy są bardo trudne do leczenia. być może właśnie Pani należy do tej grupy.

Stany zapalne pochwy mogą doprowadzić do bezpłodności, rozprzestrzeniania się infekcji na inne struktury narządu rodnego ale również do zmian przednowotworowych.  Zaznaczam, że powikłania głównie dotyczą nieleczonych stanów zapalnych pochwy.
Pozdrawiam