Przewlekłe zapalenie zatok

Witam! Mam 26 lat, w czerwcu urodziłam dziecko, nadal karmię piersią. Od ponad roku (jeszcze z czasu początków ciąży) ciągnie się za mną stan zapalny zatok - wydzielina ścieka do gardła i powoduje jego okresowe bóle i czopy na migdałkach. Wydzielina czasem jest przezroczysta a czasem mniej lub bardziej zielonkawa. Do tego od jakiegoś czasu doszło chroniczne zmęczenie nawet wtedy gdy śpię wystarczająco długo i drażliwość. Dodatkowo częste wzdęcia i okresowe podrażnienia żołądka powodujące wymioty (ale nie bardzo często) i twardość w okolicach żołądka. Robiłam badanie krwi - prawie wszystko w normie - TSH, morfologia, OB, glukoza na czczo, poziom żelaza n ie najwyższy - 53 - ale też nadal w normie. Jedynie monocyty podwyższone - 11,9%. No i chudnę od czasu porodu ciągle średnio ok. 2 kg miesięcznie przy sporym apetycie i wcale nie lekkiej diecie - próbuję nie chudnąć bardziej ale nie wychodzi... Co do zatok to przed porodem brałam 2 antybiotyki, w tym jeden po wymazie z antybiogramem, więc teoretycznie powinno ustąpić, a tylko przytłumiło to objawy na krótki czas a później wróciły... W wymazie wyszedł gronkowiec złocisty. Co z tym wszystkim dalej zrobić żeby było lepiej i jakie badania żeby sprawdzić co siedzi w moim organizmie?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W przypadku podejrzenia przewlekłego zapalenia zatok należy zgłosić się do laryngologa w celu poszerzenia diagnostyki. Z Pani opisu wynika, iż może być tez być komponenta alergiczna tego zapalenia. W razie potwierdzenia przewlekłego zapalenia zatok, będzie potrzebne wykonanie m.in. badanie tomografii komputerowej zatok przynosowych.

Przewlekłe ściekania treści zapalanej z zatok przynosowej, przez gardło, trafia do żołądka i w ten sposób może wywołać dolegliwości dyspeptyczne, tj. nudności, brak apetytu, również wymioty. trudno odnieść się do opisywanego przez panią "stwardnienia w okolicy żołądka", dlatego proponuję zgłoszenie tego lekarzowi pierwszego kontaktu, który podczas badania będzie mógł to zweryfikować i w razie potwierdzenia zleci dalsze badania (usg jamy brzusznej, gastroskopia).

Chudnięcie może być spowodowane prócz przewlekłego procesu zapalnego, przede wszystkim karmieniem piersią, które nawet prawidłowa dieta nie jest w stanie zbilansować.

serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!