Przewlekłe zaparcia pomimo zdrowej diety

Witam. Moim problemem sa przewlekłe zaparcia. Jem zdrowo, 5 razy dziennie, unikam slodyczy, fast foodow, pije duzo plynow, nie stosuje zadnych uzywek oprocz picia kawy. Moj problem polega na tym, ze wyprozniam sie raz na 1,5-2 tygodnie, nie mam kompletnie parcia na stolec, boli mnie brzuch mniej wiecej od wysokosci pepka w dol, czesto z lewej strony. doraznymi lekami ktore stosowalam i nie widze po nich zadnej poprawy sa debretin, gastro protect, boldaloin. prosze o odpowiedz

Witam,
Zakładając, że Pani dieta jest poprawnie skomponowana i ma właściwą ilość błonnika oraz wypija Pani zalecane ilości wody (1,5-2l dziennie), a do tego systematycznie uprawia Pani sport należy przyczyny szukać gdzie indziej.

Inne przyczyny zaparć:
- zmiany hormonalne,
- choroby: cukrzyca, niedoczynność tarczycy, choroby neurologiczne, mocznica, depresja,
- znaczne odwodnienie,
- nadmierny i ciągły stres,
- przyjmowanie niektórych leków, np. antydepresyjnych, przeciwbólowych, doustne środki antykoncepcyjne, leki przeciwnadciśnieniowe,

Ból po lewej stronie brzucha może być objawem wielu chorób, nie tylko związanych z układem pokarmowym, dlatego też jeśli problem utrzymuje się zbyt długo proszę udać się do lekarza, który pokieruje Panią na specjalistyczne badania.

Pozdrawiam,
Kamila Kończak
http://www.activ-diet.pl

Witam!
Zaparcia mogą być powodowane przez wiele czynników, są to między innymi: niska aktywność fizyczna, dieta uboga w płyny i błonnik (znajdujący się w warzywach i produktach pełnoziarnistych tj.ryż brązowy, pieczywo razowe, makaron razowy, płatki owsiane). PRODUKTY ZAPIERAJĄCE, czyli produkty powodujące spadek perystaltyki jelit to:mocna herbata bez cukru, napar z suszonych czarnych jagód, czerwone wytrawne wino, kakao na wodzie (zawiera teobrominę, która mocno zapiera),tarte jabłko, marchew gotowana, czarne porzeczki, gruszki, borówki, banany, dynia (owoce i warzywa bogate w garbniki i pektyny), kisiele, żelatyna, galaretka, suchary. Wymienione produkty mogą wpływać na problemy z wypróżnianiem. Polecam spożywać produkty bogate w błonnik (produkty pełnoziarniste, otręby, warzywa), pić wystarczającą ilość płynów (szczególnie wody) oraz zadbać o zwiększoną aktywność fizyczną.
Po więcej porad zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska